Dziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce
2009-06-18 11:56
Przeczytaj także: USA: Wall Street nie boi się regulacji
OBSERWUJ AKCJE
PKN Orlen - w tym roku obroty wygenerowane przez inwestorów handlujących akcjami spółki paliwowej tylko raz były wyższe od tych ze środowej sesji. Właścicieli zmieniło ponad 5,7 mln akcji, przy czym oferty składano głównie po stronie sprzedaży. Od początku tygodnia wartość papierów spadła o blisko 12 proc., z czego ponad 7,5 proc. przypadło na ostatnią sesję. Kurs znalazł się dokładnie na wysokości średnioterminowego wsparcia w postaci średniej kroczącej z 50 dni (ok. 28,2 PLN), a wskaźnik MACD dał sygnał sprzedaży. Podobną wymowę, niekorzystną dla posiadaczy walorów spółki, na początku czerwca przybrał wskaźnik RSI - inwestorzy, którzy wycofali się z rynku wówczas, gdy trend wzrostowy nie został jeszcze zanegowany, mieli okazję sprzedać papiery po cenie wyższej o blisko 5 PLN na jednej akcji.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
BBI Zeneris NFI - spółka zależna funduszu - Ozen - zawarła 10-letnią umowę sprzedaży węgla drzewnego i brykietów z niemiecką spółką DHG. Umową objętych jest minimum 19,8 tys. ton, a więc całość planowanej produkcji. Po trzech latach Ozen może wycofać się z umowy, jeśli na rynku mógłby dostać cenę o co najmniej 10 proc. lepszą niż oferowana przez partnera.
Monnari Trade - Deutsche Bank PBC sprzedał wszystkie akcje zwykłe należące do prezesa spółki Marka Banasiaka, a także akcje należące do jego żony. Celem sprzedaży była spłata kredytu.
NFI Magna Polonia - zastawił na rzecz DM BOŚ 6 mln akcji spółki Mediatel, na poczet emisji obligacji funduszu o wartości nominalnej 20 mln PLN. Wartość zastawianych udziałów to ok. 74 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Główną nadzieją posiadaczy akcji przed dzisiejszą sesją jest fakt, że WIG20 dotarł dziś do wsparcia na poziomie 1920 pkt, które udanie przetestował także w ubiegłym tygodniu. Poziom jest niezwykle istotny technicznie, ponieważ to właśnie jego przełamanie na początku czerwca skłoniło wielu dotychczas zachowawczych inwestorów do wejścia na rynek. Jego przełamanie (lub 1900 pkt) może uruchomić szereg zleceń stop-loss. Ale dopóki to nie nastąpi, jest szansa na obronę wsparcia, z tym, że do tego jest potrzebna odrobina entuzjazmu na dzisiejszej sesji i odbicie w miarę silne, poparte wysokością obrotów. Argumentem makro po stronie byków jest dziś podniesienie prognozy wzrostu dla Chin przez Bank Światowy (do 7,2 proc. PKB), ale to może być o wiele za mało. Wynik dzisiejszej sesji pozostaje niepewny.
WALUTY
Nowe regulacje prawne systemu finansowego przedstawione wczoraj przez administrację Obamy nie zaskoczyły inwestorów - zgodnie z zapowiedziami większą władzę uzyskał Fed, duże firmy mogące zachwiać stabilnością sektora mają podlegać surowszym wymogom kapitałowym, a produkty finansowe skierowane do konsumentów nadzorować będzie nowa jednostka organizacyjna. Dolarowi nie pomaga fakt, że agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła właśnie oceny zdolności kredytowej 18 bankom, z czego 5 otrzymało status "papierów śmieciowych". Euro po kilku dniach wyhamowało tempo utraty wartości względem dolara i w środę rano zbliżało się do poziomu 1,40 USD. Złoty zachowywał się stabilnie: frank poruszał się wokół poziomu 3,00 PLN, euro kosztowało 4,52 PLN, a dolar wyceniany był na 3,23 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami