eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś ceny produkcji w Polsce

Dziś ceny produkcji w Polsce

2009-06-19 11:54

Dziś ceny produkcji w Polsce

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Według consensusu ekonomistów z ankiety "Parkietu" produkcja w maju spadła o 6,9 proc. (mediana oczekiwań), a ceny produkcji wzrosły o 4,5 proc.

Przeczytaj także: Lepsze dane makro nie pomagają indeksom

Przed miesiącem produkcja spadła o 12,4 proc., ale duży wpływ miały na to czynniki kalendarzowe (przesunięcie Wielkanocy). Ceny produkcji rosły zaś w kwietniu 5,1 proc. (r/r), więc ewentualne zmniejszenie dynamiki przybliżałoby nas do obniżki stóp procentowych. W Grupie Noble Bank sądzimy jednak, że produkcja skurczyła się mniej (o 4,7 proc.) ze względu na efekt bazy w postaci "lepszego" rozłożenia majowych świąt przed rokiem, za to ceny produkcji mogły rosnąć szybciej niż według consensusu (o 4,8 proc.) ze względu na wzrost cen surowców. Warto pamiętać, że projekcja inflacji przygotowywana przez NBP zapewne nie obejmie najświeższych danych, które mogą i powinny być brane pod uwagę przez RPP.

SYTUACJA NA GPW


Mimo niewielkiej amplitudy wahań cen akcji i samego WIG20, a także pomimo niższych obrotów, można uznać wczorajszą sesję za emocjonującą. Szybko padło bowiem wsparcie na 1920 pkt i sytuacja zrobiła się naprawdę groźna, jednak jak się okazało podaż przestała naciskać, kiedy WIG20 znalazł się na poziomie 1900 pkt. Początkowo z mozołem, ale w miarę upływu czasu coraz odważniej kupujący odrabiali straty. Dane o wynagrodzeniach w Polsce (wzrost tylko o 3,8 proc.) nie skłoniły inwestorów do żadnej reakcji, za to oczekiwano na dane z USA. Te okazały się lepsze od oczekiwań - wzrósł indeks wskaźników wyprzedzających oraz indeks aktywności gospodarczej w regionie Filadelfii - i zapewniły nam spokojną końcówkę. Obroty podliczono wczoraj na 1,24 mld PLN, podrożały akcje 106. spółek, potaniały 171.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Ostatnia w tym tygodniu sesja w Azji kończyła się niewielkimi, nie przekraczającymi 1 proc. wzrostami głównych indeksów, jednak oznacza to, że w odniesieniu do poziomów sprzed tygodnia większość giełd zanotowała spadki. Notatki z posiedzenia banku centralnego Japonii pokazały, że władze monetarne są dalekie od optymizmu, który zdominował rynek (sądząc po zachowaniu cen akcji). Pozytywny z pewnością jest fakt, że największym kłopotem przestaje powoli być brak płynności w sektorze finansowym, ale uwaga przenosi się na znacznie mniej podatną na zewnętrzne bodźce konsumpcję sektora prywatnego. W piątek poza danymi o dynamice cen producentów w Niemczech, brak jest zaplanowanych publikacji, które mogłyby mieć duże znaczenie dla inwestorów, dlatego można oczekiwać, że handel zdominuje rozgrywka związana z wygasaniem czerwcowych serii instrumentów pochodnych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: