eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś indeks PMI przemysłu, prognoza inflacji

Dziś indeks PMI przemysłu, prognoza inflacji

2009-07-01 12:14

Przeczytaj także: USA: znów kiepskie dane makro

OBSERWUJ AKCJE


PKO BP - zarówno na długoterminowym wykresie kursu akcji banku PKO BP, jak i na krótkoterminowym podażowa część rynku utrzymuje przewagę. Linia trendu spadkowego rozpoczętego w sierpniu 2008 r. potwierdziła swoje znaczenie najpierw na przełomie grudnia i stycznia, a następnie w maju. Od marca obserwowaliśmy co prawda silną korektę wzrostową, która podniosła wycenę akcji z ok. 19 PLN o 10 PLN wyżej, znosząc tym samym połowę spadków z początku roku, ale silny opór leżący poniżej poziomu 30 PLN pozostał nienaruszony. Kierunek w dół wskazuje obecnie wskaźnik MACD oraz układ średnich kroczących (szybka średnia poniżej wolniejszej), neutralną wymowę ma wskaźnik RSI, lecz i on znajduje się w fazie powrotu na niższe poziomy.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


CEZ - zawarł porozumienie w sprawie kupna spółki Prazske teplarenske. Szczegóły transakcji nie zostaną upublicznione. Spółka ta planuje budowę elektrowni gazowo-parowej, która ma dostarczać ciepło dla Pragi i Mielnika. CEZ zamierza dzięki inwestycji wygaszać bloki węglowe, które są mniej elastyczne, a bardziej kosztowne i niszczycielskie dla środowiska.

Novita - wiceprezes spółki ds. marketingu i handlu - Radosław Muzioł - złożył wypowiedzenie w trybie trzymiesięcznym. Powodem są przyczyny osobiste.

Pemug - spłacił ostatnią ratę wierzytelności wobec ZUS powstałej w wyniku umowy z września 2006 r. Tym samym spółka wywiązała się ze wszystkich płatności wynikających z układu z wierzycielami z 2002 r.

Marvipol - Słąwomir Horbaczewski został nowym członkiem zarządu spółki. Wcześniej bankowiec, ze spółką związany od 2004 r. jako niezależny konsultant.

PROGNOZA GIEŁDOWA


Po słabych danych o nastrojach Amerykanów, nowojorskim indeksom nie udało się już odrobić strat z początku sesji. Nikkei szanse na wzrosty wykorzystał, ale dane o indeksie Tankan podcięły inwestorom skrzydła. Nieco to schematyczne, ale być może także Europa (jeśli spojrzy na dane z Chin i Australii zamiast z USA i Japonii) zacznie dzień od zwyżek licząc na poprawę indeksów PMI. Jednak po ostatnich sesjach widać, że inwestorzy nerwowo reagują na rozczarowujące informacje, natomiast te korzystne są często ignorowane. Zatem przed dzisiejszą sesją trudno o optymizm, bo rozczarowanie może przyjść zawsze, a chętnych do kupowania niespodzianek jest coraz mniej.

WALUTY


Kurs pary euro/dolar, która ma największe znaczenie dla światowych rynków finansowych, pokonał wczoraj ważną barierę 1,40 USD i dotarł do poziomu 1,415 USD. Inwestorzy pozbywający się dolara jednak nie zdominowali zupełnie handlu, bo w środę rano ponownie testowany był poziom 1,40 USD. Z pewnością amerykańskiej walucie pomogła informacja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, iż w I kwartale 2009r. wzrosła rola dolara jako waluty, w której banki centralne przechowują rezerwy - udział zielonego zwiększył się do 64,9 proc. z 64,1 proc. w IV kwartale 2008r. Złoty pogłębił przewagę względem najważniejszych walut i kolejny dzień z rzędu umacniał się względem franka, dolara i euro, za które płacono odpowiednio 2,90 PLN, 3,14 PLN oraz 4,42 PLN.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: