Rynki finansowe 29.06-04.07.09
2009-07-03 18:29
© fot. mat. prasowe
Bezrobocie w strefie euro wyniosło w maju 9,5 proc. z 9,3 proc. Bezrobocie w USA wzrosło w czerwcu do 9,5 proc. z 9,4 proc. ECB pozostawił główną stopę procentową na poziomie 1 proc.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 29.06-04.07.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Tydzień był zdecydowanie udany dla naszej waluty. Większość jej siły była pochodną słabości dolara na rynku międzynarodowym. Inwestorzy łatwo przekonali się o mityczności teorii osłabiania naszej waluty przed końcem miesiąca ze względu na domniemany kalendarz zapadania opcji walutowych (wszak nie muszą one zapadać akurat na koniec miesiąca) więc temat ten nie powinien być dalej poruszany. Ponadto zanotowano rekordowo wysokie napływy kapitałów na rynki wschodzące, poprawiły się nastroje wokół korony i forinta, a także Łotwy.
W kraju resort finansów podał optymistyczne szacunki inflacji za czerwiec (3,6 proc.), co także pomagało złotemu. W skali tygodnia dolar spadł o 3,2 proc. do 3,104 PLN. To najniższe zamknięcie tygodnia od połowy stycznia. O 3,5 proc. spadł kurs euro do 4,348 PLN. To najniższe zamknięcie od połowy maja. Frank spadł o 3,2 proc. do 2,857 PLN co jest najniższym zamknięciem od końca kwietnia.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Każda dyskusja na temat bliżej nie sprecyzowanego końca roli dolara w handlu międzynarodowym wywołuje popłoch wśród inwestorów, ale z kolei każde rozczarowujące dane makroekonomiczne wzbudzają w inwestorach strach przed inwestowaniem w cokolwiek innego niż dolary i miniony tydzień dobrze to ilustrował. Na początku tygodnia znów podkreślano rangę umowy między Chinami i Brazylią, które nie zamierzają prowadzić wzajemnych rozliczeń w dolarach, Chiny znów przypomniały, że nie są zadowolone ze statusu amerykańskiej waluty, skoro jej wartość zależy od podatnej na wahania gospodarki. W efekcie euro wyceniano już bez mała na 1,42 USD. Jednak czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wystraszyły inwestorów i chętniej kupowali dolary. W piątek zaś rynek był płytki (nie pracowali inwestorzy ze Stanów). Na koniec tygodnia za euro płacono 1,40 USD, to jest o 0,4 proc. mniej niż tydzień temu.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce