Wybór OFE: czym się kierować?
2009-07-08 10:25
Otwarte fundusze emerytalne biorące udział w losowaniu w lipcu 2007 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: OFE: nie zdawaj się na losowanie
Każdy kto właśnie rozpoczął pierwszą pracę, powinien zapisać się do dowolnie wybranego przez siebie Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Jest to obowiązek, ale nie wszyscy się z niego wywiązują, pomoże być spowodowane brakiem jakichkolwiek konsekwencji. Dlatego dwa razy w roku – w ostatnie dni robocze stycznia i lipca – Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozlosowuje wszystkie takie osoby pomiędzy kilka wybranych funduszy, które osiągnęły stopy zwrotu większe od średniej ważonej dla dwóch ostatnich trzyletnich okresów rozliczeniowych (liczonej i publikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego). Preferowane są przy tym mniejsze fundusze. Zatem fundusze, których udział w rynku pod względem wartości zgromadzonych aktywów przekracza 10 proc., w losowaniu udziału nie biorą, choćby miały najlepsze wyniki.Ten drugi warunek, ograniczający udział największych OFE, sprawia, że przy okazji zbliżającego się losowania zawsze mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością reklamową funduszy – przede wszystkim tych, które nie biorą w nim udziału. Nie inaczej jest także i tym razem. Walka toczy się wszak o sto kilkadziesiąt tysięcy duszyczek, z których ostatecznie rozlosowanych zostanie ok. jednej trzeciej, zaś pozostała, większa część, dokona wyboru samodzielnie, kuszona przez atakujące z każdej strony reklamy oraz akwizytorów.
Warto zatem zastanowić się choć przez chwilę, jak duże znaczenie ma dla naszej przyszłej emerytury sposób, w jaki przystąpimy do funduszu.
W najbliższym losowaniu weźmie udział sześć funduszy: AIG, Allianz, AXA, Generali, Pekao i Pocztylion. Spełniają one opisane powyżej warunki, czyli mają najlepsze wyniki, a jednocześnie nie są zbyt duże. Osoby, które zostaną wylosowane, mogą być zatem pewne, że nie trafią do funduszy osiągających historycznie (w okresie ostatnich trzech lat) najsłabsze wyniki. Rzecz jasna nie ma gwarancji, że tak będzie zawsze, ale dotyczy to każdego OFE. Poza tym trzeba pamiętać, że zawsze można zmienić fundusz, choć przed upływem dwóch lat od daty przystąpienia, operacja ta będzie kosztować – 160 zł w pierwszym roku i 80 zł w drugim.
fot. mat. prasowe
Otwarte fundusze emerytalne biorące udział w losowaniu w lipcu 2007 r.
Wynik jest o tyle ciekawy, co zabawny – spośród tej siódemki dwa fundusze były w badanym okresie najlepsze (Generali i AXA), a dwa najgorsze (Pekao i Polsat). Pozostałe uplasowały się mniej więcej po środku. Większe rozproszenie wyników jest już raczej niemożliwe. To oczywiście tylko jeden, przykładowy wycinek czasu (zdominowany akurat przez kryzys i spadki na giełdzie, stąd wszystkie wyniki są ujemne), ale z grubsza w pozostałych okresach ta przypadkowość jest podobna.
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance