eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePolska waluta - tydzień bez wyraźnego kierunku

Polska waluta - tydzień bez wyraźnego kierunku

2009-07-10 18:34

Przeczytaj także: Polska waluta - tydzień umocnienia

Rynek międzynarodowy


Za nami kolejny tydzień, który nie przyniósł rozstrzygnięć w notowaniach EUR/USD. Kurs tej pary walutowej kontynuował konsolidację, której tym razem dolne ograniczenie stanowił poziom 1,3830, natomiast górne – 1,4070. Pasmo wahań kursu eurodolara, który konsoliduje się już od ponad miesiąca, ulega ostatnio stopniowemu zawężaniu. Może być to zapowiedzią nadejścia większych zmian. Z punktu widzenia analizy technicznej bardziej prawdopodobne wydaje się wybicie górą. Scenariuszowi takiemu szkodzą jednak zniżkujące ceny surowców, przede wszystkim ropy naftowej oraz krótkoterminowe perspektywy rysujące się przed światowymi giełdami, które wciąż mają dużą „szansę” na większą korektę spadkową. Przeciwko wzrostowi kursu EUR/USD przemawia również umocnienie jena. Kursy USD/JPY oraz EUR/JPY spadły do najniższych poziomów od odpowiednio lutego i maja. Pierwsza z wymienionych par walutowych jednocześnie wybiła się dołem z kilkumiesięcznej konsolidacji co daje jej potencjał do większych spadków. Japoński jen uważany jest za walutę bezpieczną, która zyskuje na wartości w momencie wzrostu awersji do ryzyka. Kurs EUR/USD w takich chwilach notuje zwykle spadek.

Ostatni tydzień nie obfitował w publikacje danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, natomiast te, które napłynęły ze strefy euro przemawiały w większości za wzrostem kursu EUR/USD. Pozytywnie zaskoczyły m.in. dane z Niemiec na temat produkcji przemysłowej w maju. Uczestnicy rynku jednak zlekceważyli te doniesienia. W przyszłym tygodniu poznamy dość ważne dane z USA na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w czerwcu, które powinny już wywołać reakcję rynku walutowego.

W ostatnich dniach odbył się szczyt G8, czyli spotkanie największych gospodarek rozwiniętych i Rosji. Udział w nim wzięły również największe państwa rozwijające się (G5). Przed tym spotkaniem spekulowano, że może być na nim prowadzona dyskusja na temat roli dolara w światowych rezerwach walutowych. W ostatnim czasie przedstawiciele G5 sugerowali, iż rola amerykańskiej waluty powinna zostać ograniczona, dlatego też oczekiwano, że pogląd taki zostanie wyrażony przy okazji szczytu G8. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, ze strony Chin padły takie sugestie, jednak szybko zostały one odrzucone przez państwa rozwinięte. Kanclerz Niemiec, A Merkel, już w oficjalnej wypowiedzi stwierdziła, że zastąpienie dolara nową walutą w światowych rezerwach byłoby „niepraktyczne”. Słowa te chwilowo wsparły spadek kursu EUR/USD, jednak ich wpływ na kurs tej pary walutowej nie był zbyt silny.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: