Najlepsze lokaty bankowe VII 2009
2009-07-13 12:36
![Najlepsze lokaty bankowe VII 2009 Najlepsze lokaty bankowe VII 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/lokaty/Najlepsze-lokaty-bankowe-VII-2009-34113-200x133crop.jpg)
RATING LOKAT OPEN FINANCE © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czym wabią oferty lokat w bankach?
Z naszego comiesięcznego zestawienia ofert, w którym oceniamy propozycje 34 banków, wynika że na obniżkę zdecydowało się dziesięć z nich. Jednak zmiany te są raczej niewielkie, a kilka instytucji oprocentowanie podniosło. Najwięcej spadków odnotowaliśmy w Banku Millennium i Nordea Banku Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich lokat standardowych i internetowych, a także polisolokat. Nordea natomiast dokonała obniżek w lokatach o najkrótszym terminie zapadalności – kwartalnych i półrocznych. Działanie to wpisuje się w ogólny trend, właśnie w przypadku tych okresów obserwujemy najwięcej obniżek.W kilku przypadkach zmiany wynikały z zakończenia czasowych promocji. Tak było np. w Banku BGŻ, Deutsche Banku PBC, czy Kredyt Banku. Wśród zmian na niekorzyść klienta wymienić należy wycofanie z początkiem lipca polisy lokacyjnej w Volkswagen Banku Direct.
Z wyższych stawek oprocentowania najbardziej ucieszą się klienci MultiBanku i Noble Banku. W obu przypadkach zmiany zaszły w niemal wszystkich badanych przez nas lokatach. Jednak nie jest to ewenement na rynku, ponieważ równie dużo zmian, ku uciesze klientów, dokonał Invest-Bank. Część instytucji zastosowało metodę rekompensowania obniżek podwyżkami w lokatach o innym terminie zapadalności. Pokazują nam to przypadki Banku Pocztowego, Dominet Banku, Fortis Banku Polska, Kredyt Banku i mBanku.
Jak co miesiąc, ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Jako że stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie ma takiej propozycji, wzięliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.
fot. mat. prasowe
RATING LOKAT OPEN FINANCE
RATING LOKAT OPEN FINANCE
![Na zysk z lokaty przyjdzie poczekać [© Bits and Splits - Fotolia.com] Na zysk z lokaty przyjdzie poczekać](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/lokaty/Na-zysk-z-lokaty-przyjdzie-poczekac-189020-150x100crop.jpg)
oprac. : M. Krasoń, M. Sadrak / Open Finance