Rynki finansowe 27.07-31.07.09
2009-07-31 19:59
© fot. mat. prasowe
Stopa bezrobocia w czerwcu w strefie euro spadła do poziomu 9,4 proc. z 9,5 proc. przed miesiącem. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 3,5 proc. r/r. PKB Stanów Zjednoczonych spadł w II kw. 2009 r. o 1,0 proc. w ujęciu annualizowanym.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 27.07-31.07.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
W pierwszej połowie tygodnia inwestorzy zagraniczni coraz sceptyczniej traktowali polską walutę - w rezultacie euro i frank przestały tanieć, a dolar podrożał o blisko 10 groszy. Jednak po decyzji RPP w sprawie stóp procentowych złoty powrócił do wzrostowego trendu i pod koniec tygodnia był wyceniany o ok. 1 proc. wyżej niż przed tygodniem. Franka można było kupić w piątek za 2,70 PLN, dolar kosztował 2,93 PLN, a kurs euro spadł do 4,15 PLN. Trend wzrostowy na rynku złotego w ostatnich tygodniach wyraźnie przyspieszył, jednak w obliczu bliskich oporów technicznych trzeba liczyć się z coraz większym prawdopodobieństwem spadkowej korekty.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Na zagranicznym rynku walutowym kurs pary euro-dolar w dalszym ciągu porusza się w wąskim zakresie między 1,40-1,42 USD, ale obserwując wykres trudno oprzeć się wrażeniu, że w ciągu najbliższych kilku tygodni nastąpi silny ruch w górę. Po publikacji informacji z amerykańskiego rynku nieruchomości w pierwszej części tygodnia dolar zyskiwał na wartości ponieważ coraz więcej czynników sugeruje, że sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. Pod koniec tygodnia jednak kapitał zaczął wracać na stary kontynent, co wynikało z dobrych informacji z rynku pracy oraz odczytu dynamiki PKB USA. Inwestorzy szczególną uwagę przyłożyli do spadku wydatków konsumentów, którzy w ciągu ostatnich lat generowali ponad 70 proc. wzrostu gospodarczego, a obecnie tak mocno zaciskają pasa, że z ratunkiem musi przychodzić rząd zwiększający wydatki o kilkanaście procent.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce