Ile kosztuje życie studenta?
2009-10-27 12:45
Średnie ceny za miejsce w pokoju w domu studenckim © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Portfel studenta coraz chudszy
Bankier.pl oszacował miesięczne koszty utrzymania studentów z największych polskich miast. Nie jest zaskoczeniem, że studenci w Warszawie zapłacą za utrzymanie więcej niż ich koledzy z innych części Polski. O ile? Pod lupę, prócz stolicy, Bankier.pl wziął także Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź i Gdańsk.Podstawa to dach nad głową
Opłata za mieszkanie pochłania lwią część studenckiego budżetu. Koniec roku akademickiego to dla studentów okres niepewności czy uda się „zaklepać” miejsce w akademiku na kolejny rok. Pokój studencki to najtańsza i najmniej angażująca siły forma poszukiwania lokum. Dla osób, które nie załapały się już na miejsce w domu studenckim, pozostaje szukanie mieszkania. Ceny za wynajem mieszkań w największych miastach nie napawają optymizmem.
Zaczynając od przeanalizowania cen za miejsce w akademiku w największych miastach w Polsce, Bankier.pl podaje, że najmniej po kieszeni dostaną żacy z Łodzi. Średnio za miejsce w pokoju zapłacą 265 zł. Najdroższym miastem okazuje się Wrocław. Analizując cenę średnią należy pamiętać o zasadzie, że człowiek i pies mają średnio po trzy nogi. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że wyliczona tu średnia cena została obliczona dla akademików należących do uniwersytetów i politechnik, a miejsce w pokoju dotyczy tak pokojów jedno-, dwu-, jak i trzyosobowych.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny za miejsce w pokoju w domu studenckim
fot. mat. prasowe
Średnie ceny za wynajem pokoi 1- i 2-osobowych
Głodny student, to zły student
...i zgodnie z tą zasadą, trudno na jedzeniu oszczędzać. Większość żaków uzupełnia swoje zapasy podczas regularnych wyjazdów do domu, nawet jednak to nie pomoże zupełnie wyeliminować wydatków na produkty żywnościowe i chemię. Od czasu do czasu pojawi się również potrzeba uzupełnienia garderoby czy biblioteczki. Ile to kosztuje?
„Przenosząc się na studia do innego miasta, miałem już pewne wyobrażenie o kosztach utrzymania. Miesięczne wydatki znajomych, którzy studiowali tam wcześniej, zależą przede wszystkim od cen mieszkania, ale na życie wszyscy z nich wydają podobne kwoty. Mnie na wyżywienie, chemię itp. wystarcza kwota 400 zł”, mówi Kamil, student I roku turystyki we Wrocławiu.
W podobne tony uderza Monika, studentka III roku filologii włoskiej w Poznaniu: „Na życie spokojnie wystarcza 500 zł. Owszem, nie przekraczanie tej kwoty wymaga kontrolowania budżetu i odmówienia sobie niektórych ponadprogramowych wydatków, ale za tę kwotę jestem w stanie przyzwoicie przeżyć miesiąc w Poznaniu.”
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl