Inflacja konsumentów w Polsce - dzisiaj raport
2009-11-13 12:10
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Trend aprecjacji złotego utrzymuje się mimo słabej sesji za oceanem. Rynek testował dzisiaj poziom 4,1050 na EURPLN. W dalszej części dnia złoty może nieco się osłabić, ale opór przy 4,15 nie powinien być zagrożony. O 14:00 publikowane będą dane o podaży pieniądza M3 oraz wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dane nie powinny mieć większego wpływu na notowania. Złoty może w najbliższych dniach konsolidować się przedziale 4,10-4,15. Kierunek wybicia z tego zakresu będzie bardzo istotny dla trendu w średnim terminie. Obecnie preferujemy sprzedawanie EURPLN na korektach wzrostowych.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Wczorajszemy dość silnemu umocnieniu dolara towarzyszył istotny spadek notowań ropy naftowej. EURUSD przetestował wsparcie w strefie 1,4810-1,4836 wynikające z 50% zniesienia fibo ostatniej fali wzrostowej oraz z minimum ubiegłotygodniowej konsolidacji. W krótkim terminie możliwe jest ponowne zejście w tym kierunku z ewentualnym chwilowym przebiciem oraz testem zniesienia 61,8% przy 1,4786. Sytuacja techniczna jest w tej chwili dość neutralna. Najbliższym oporem będzie poziom 1,4920.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Korekta spadkowa na funtdolarze zatrzymała się w pobliżu wsparcia przy 50% zniesieniu fibo ostatniej fali wzrostowej (1,6553). Krótkoterminowy układ techniczny jest obecnie prowzrostowy i dopiero zejście poniżej 1,6485 będzie sygnałem sprzedaży. Wybicie powyżej 1,68 potwierdzi sygnały kupna. W przyszłym tygodniu publikowane będą istotne dane z Wielkiej Brytanii, które będą miały silny wpływ na notowania - w środę notatki z posiedzenia Banku Anglii, a w czwartek sprzedaż detaliczna. Eurofunt zbliżył się dzisiaj ponownie do wsparcia przy 0,89. Przebicie tego poziomu powinno zaowocować pogłębieniem ruchu w kierunku 0,88.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dolarjen pozostaje w wąskim zakresie w pobliżu psychologicznego poziomu 90 jenów za dolara. Wybicie powyżej 90,25 okazało się fałszywe i notowania wróciły do zakresu 89,65-90,25. Takie zachowanie rynku wskazuje na rosnącą przewagą sprzedających dolary i oceniamy, że wzrosło prawdopodobieństwo na wybicie dołem oraz ruch w kierunku 88 jenów za dolara. Być może katalizatorem większego ruchu będą publikowane w poniedziałek (w nocy z niedzieli na poniedziałek) wstępne dane o dynamice PKB z Japonii.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.