eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRajd Świętego Mikołaja i efekt stycznia

Rajd Świętego Mikołaja i efekt stycznia

2009-12-01 13:56

Przeczytaj także: GPW: efekt stycznia a stopy zwrotu


Świętego Mikołaja nigdy nie było…

Oprócz uporczywego tłumaczenia, skąd się bierze efekt stycznia i dlaczego w roku X wystąpił, a w roku Y nie, warto rozważyć jeszcze jeden scenariusz. Mianowicie, że efekt stycznia w ogóle nie istnieje. Czy to możliwe? Zdaniem Superfund TFI SA oczywiście, że tak. Wzrosty w styczniu mogą być na przykład efektem najzwyczajniejszego w świecie przypadku. Skoro mamy w roku 12 miesięcy, no to któryś musiał przez ostatnie kilkanaście lat przynosić największe stopy zwrotu. Tak się złożyło, że był to akurat styczeń. Być może w ciągu kolejnych lat bardziej zyskowny okaże się inny miesiąc, a gazety będą się rozpisywać na przykład o „efekcie kwietnia”.

Z drugiej strony, efekt stycznia, może być złudzeniem inwestorów, którzy często powtarzają popularne hasła, a rzadko zdobywają się na pogłębioną samodzielną analizę. Historyczne statystyki notowań na GPW faktycznie potwierdzają znaczne zwyżki w styczniu i grudniu, ale jeszcze większe wzrosty pojawiają się w kwietniu. Czyżby więc czas „efektu kwietnia” już nadszedł?

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu w ciągu roku. Średnia dla lat 1995-2008

Stopy zwrotu w ciągu roku. Średnia dla lat 1995-2008

… albo zlikwidowali go inwestorzy

Superfund TFI SA przestrzega, że gracze giełdowi liczący na grudniowo-styczniowe zwyżki indeksów powinni być świadomi jeszcze jednego niebezpieczeństwa. Nawet jeżeli, efekt faktycznie istnieje, inwestorzy w szybkim tempie doprowadzą do jego samounicestwienia. W jaki sposób? Zamiast nabywać akcje w grudniu i styczniu, inwestorzy ruszą na zakupy jeszcze wcześniej, by załapać się na Bożonarodzeniowe zwyżki. W efekcie osłabnie popyt na przełomie roku, a wzrośnie wcześniej, wskutek czego stopy zwrotu wrócą do poziomu swojej długoterminowej średniej. Co ciekawe, eksperci zauważają, iż jest całkiem prawdopodobne, że ten proces na GPW już się odbył. Styczniowe stopy zwrotu w ciągu lat 1995-2008 wynosiły wprawdzie średnio 4 proc., jednak o wiele ciekawiej wygląda rozbicie na podokresy. Przeciętna stopa zwrotu z WIG w styczniu w latach 1995-2002 wynosiła 7 proc., jednak już w okresie 2003-08 spadła do -0,1 proc. Efekt stycznia po prostu zniknął. Kurczą się również grudniowe wzrosty w analogicznych latach – z 3,9 proc. do 2.7 proc. Wniosek? Zdaniem Superfund TFI SA Niewykluczone, że nawet jeżeli grudniowe wzrosty na giełdzie nie były mitem, to Święty Mikołaj właśnie odjeżdża.

fot. mat. prasowe

Styczniowe i grudniowe stopy zwrotu z WIG

Styczniowe i grudniowe stopy zwrotu z WIG

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: