Zmiany w OFE groźne w skutkach wg Lewiatana
2010-01-12 12:55
Zdaniem PKPP Lewiatan propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ws. zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie. Projekt, chcąc ukryć część zadłużenia państwa, sięga po pieniądze ubezpieczonych i spycha problem na następne rządy.
Przeczytaj także: Inwestycje OFE w akcje sięgną 62 %
PKPP Lewiatan wskazuje, iż zabranie pieniędzy z OFE do ZUS uchroni rząd przed koniecznością zmiany definicji długu publicznego i przekroczeniem progów, ale narazi przyszłych emerytów na straty. Może to prowadzić do upadku OFE i obniżenia emerytur! To także zburzenie systemu budowanego przez ostatnie lata.Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej proponuje:
- Możliwość wypłaty środków z OFE jednorazowo – jej wprowadzenie pozwoli – zdaniem Ministerstwa – nie powoływać instytucji wypłacających świadczenia ze środków gromadzonych w OFE. Eksperci zwracają uwagę, iż nie wiadomo natomiast kto wypłaci świadczenie tym, którzy zdecydują się pozostawić swoje oszczędności w OFE. Z projektu założeń wynika bowiem, że tylko w niektórych przypadkach ZUS będzie wypłacał pełną emeryturę. Możliwość jednorazowej wypłaty zgromadzonego kapitału jest zaprzeczeniem idei ubezpieczenia. Kto będzie także utrzymywał emerytów, którzy wydadzą wypłacone środki zbyt szybko i zostaną tym samym bez emerytury?
- Obniżenie poziomu części składki przekazywanej do OFE do 3% - wg ekspertów proponowane zmiany mogą doprowadzić do upadku OFE i załamania całej reformy emerytalnej.
- proponowane zmiany zabezpieczą sytuację dochodową gospodarstw domowych, w których tylko jedna osoba realizuje karierę zawodową i nabywa prawo do emerytury. W uzasadnieniu do projektu nie ma jednak odpowiedzi na pytanie, na czym miałoby polegać to zabezpieczenie i co z zabezpieczeniem pozostałych rodzin, w których pracują oboje małżonkowie.
- proponowane rozwiązanie stanowi dla ubezpieczonych dodatkową zachętę do planowania finansowo swojej przyszłej emerytury i pozwala zaprogramować swoje przyszłe dochody. Zdaniem Lewiatana proponowane zmiany nie umożliwią realizacji tych celów, istotnie zróżnicują natomiast sytuację ubezpieczonych. Nie wszyscy bowiem będą mieli możliwość swobodnego wyboru przekazania pieniędzy z OFE do ZUS lub IKE. Otóż osoby, które w ZUS nie zgromadzą środków wystarczających do przyznania emerytury w wysokości co najmniej dwukrotności emerytury minimalnej będą zmuszone do przekazania do ZUS wszystkich środków zgromadzonych w OFE. Czy takie zróżnicowanie pozycji prawnej ubezpieczonych jest zgodne z Konstytucją?
Przeczytaj także:
Dla 54% Polaków zmiany w OFE są niekorzystne
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zmiany w OFE, system emerytalny, OFE, ustawa o OFE, zasady funkcjonowania ofe, Otwarte Fundusze Emerytalne