Kurs dolara spadł do 2,857 PLN
2010-01-25 18:30
© fot. mat. prasowe
Niezłych - uwzględniając poniedziałkowe standardy na GPW, bowiem pierwszego dnia tygodnia zwykle aktywność inwestorów pozostaje niska.
Przeczytaj także: Notowania giełdowe - Obama napędza spadki
Obroty akcjami z WIG20 jeszcze w czasie notowań ciągłych przekroczyły 1 mld PLN i były najwyższe (biorąc pod uwagę tylko poniedziałkowe sesje) od 10 sierpnia ub.r. Niestety, niekoniecznie musi to być dobra wiadomość, ponieważ poranne odbicie nie utrzymało się do końca notowań, a sesję zakończyliśmy w pobliżu poziomu otwarcia, co dowodzi raczej przewagi sprzedających niż niezłomnej postawy popytu. Przypomnijmy, że szansa na kupienie tańszych akcji pojawiła się po silnym spadku w piątek, kiedy WIG20 stracił 2,5 proc. Jeżeli siłę rynku poznaje się po skali korekty, to łatwo dojść do wniosku, że optymizm wystawiony na dwudziestostopniowy mróz szybko wyparował.Co ciekawe - nie licząc końcowego fixingu - końcówka sesji w Warszawie miała przygnębiający przebieg choć towarzyszyło jej relatywnie mocne (0,7 proc. wzrostu DJ) otwarcie przy Wall Street. Na krajowych inwestorach większe wrażenie zrobił spadek liczby sprzedanych domów na rynku wtórnym w Stanach (o 17 proc. czyli o prawie 1,1 mln domów. To największy spadek w 40letniej historii badań) niż na samych Amerykanach, którzy liczą być może, że dane o sprzedaży na rynku pierwotnym (te dane poznamy w środę) okażą się bardziej - nomen omen - budujące.
Generalnie poniedziałek upłynął nam pod znakiem korekty piątkowych wydarzeń na wielu rynkach finansowych i w większości przypadków miała ona podobny przebieg do tej oglądanej na GPW. To znaczy była nieprzekonująca. Euro podrożało do 1,42 USD, by na koniec dnia oddać pół centa dolarowi.
fot. mat. prasowe
U nas dolar spadł do 2,857 PLN, ale po południu był już o 1,5 grosza droższy, euro spadło do 4,054 PLN i także odbiło o ponad grosz. W porównaniu do dziennego minimum o grosz podrożał też frank, a w porównaniu do piątkowego zamknięcia zmiany są kosmetyczne.
Ropa podrożała o 0,8 proc., złoto o 0,4 proc., a miedź o 1,2 proc.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce