Wartość środków zgromadzonych w krajowych instytucjach zarządzających funduszami inwestycyjnymi wzrosła w styczniu po raz kolejny osiągając poziom 94,8 mld PLN - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Przeczytaj także:
TFI: wartość aktywów netto XII 2009
Pierwszy miesiąc nowego roku był jedenastym z rzędu, w którym Analizy Online i IZFiA odnotowały wzrost wartości aktywów netto, a ich wartość powróciła do poziomu widzianego po raz ostatni latem 2008 roku. Tym razem środki zgromadzone w funduszach zwiększyły się o +1,6 mld PLN, co oznacza dynamikę na poziomie +1,8%. Po raz kolejny odnotowały również poprawę dynamiki liczonej dla ostatnich 12 miesięcy, która po raz kolejny wzrosła osiągając poziom 33,3%. To najwyższy poziom od grudnia 2007 roku, czyli od momentu, gdy aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych osiągały swoje maksima, a roczna dynamika w okresie grudzień 2006 – 2007 wyniosła 35,6%. W ujęciu walutowym wartość środków zarządzanych przez krajowe TFI zwiększyła się o +3,1% osiągając poziom 23,3 mld EUR.
Wprawdzie sytuacja na rynkach akcji w styczniu była zmienna i po dobrym rozpoczęciu roku, w drugiej części miesiąca na rynku pojawiły się spadki, to jednak zarządzający w skali miesiąca zdołali wypracować dodatki wynik z zarządzania. Zyskom sprzyjały wzrosty na rynku obligacji skarbowych, gdzie indeks IROS odnotował blisko +1,4%. Według szacunków Analiz Online i IZFiA styczniowy wzrost aktywów w 1/3 wynikał z dodatnich stóp zwrotu funduszy, zaś w 2/3 był on efektem kolejnego napływu nowych środków od klientów. Eksperci szacują, że styczniowe saldo wpłat i umorzeń po raz drugi z rzędu przekroczyło barierę 1 mld PLN.
Zmiany produktowe nie miały istotnego wpływu na saldo wpłat i umorzeń w styczniu. Pierwszy miesiąc przyniósł rynkowy debiut 4 nowości, których łączne aktywa sięgnęły 25 mln PLN. Na ogólny bilans wpływ miała również likwidacja dwóch funduszy (SKARBIEC-RYNKU MIESZKANIOWEGO FIZ oraz KBC Byki i Niedźwiedzie FIZ), których aktywa przekraczały 110 mln PLN. Co ciekawe, we wszystkich przypadkach, zarówno jeśli chodzi o rynkowe nowości jak i likwidacje, rzecz dotyczyła funduszy inwestycyjnych zamkniętych.