eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych III 2010

Rating funduszy inwestycyjnych III 2010

2010-04-07 10:01

Rating funduszy inwestycyjnych III 2010

Zmiany indeksów GPW (na 31 marca br.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

W marcu najwyższe zyski przyniosły te kategorie funduszy, które inwestują na europejskich rynkach wschodzących, czyli także w Polsce.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych II 2010

Zdecydowana większość klientów funduszy inwestycyjnych marzec może zaliczyć do udanych miesięcy – a z pewnością jako najbardziej udany w bieżącym roku. Po słabych wynikach, wypracowanych przez większość funduszy w styczniu i lutym, tym razem – korzystając z powrotu koniunktury – przyniosły atrakcyjne stopy zwrotu. W istocie, to właśnie marzec sprawił, że pierwszy kwartał 2010 roku kończymy na plusie.

W ubiegłym miesiącu relatywnie większym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje dużych spółek, co obrazuje zmiana wartości indeksu WIG20, który zyskał 10,2 proc. Niemniej akcje małych i średnich spółek również zyskiwały na wartości, a wzrosty indeksów przedstawiających koniunkturę w tym segmencie rynku niewiele odbiegają od wyniku osiągniętego przez wskaźnik cen blue chipów – mWIG40 zyskał bowiem 8,3 proc., zaś sWIG80 7,5 proc.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksów GPW (na 31 marca br.)

Zmiany indeksów GPW (na 31 marca br.)

Pod względem kategorii najlepszą inwestycją w marcu były fundusze akcji zagranicznych sektora nieruchomości, dla których średnia stopa zwrotu wyniosła 11 proc. Jest to stosunkowo nieliczna kategoria, bo klasyfikuje się do niej tylko cztery produkty: ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości Plus (12,8 proc. w marcu), BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (10,5 proc.), DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa (10,4 proc.) oraz Arka Rozwoju Nowej Europy (9,1 proc.). Jak wskazują same nazwy tych funduszy, koncentrują się one na inwestowaniu w akcje spółek działających w branżach nieruchomości i budowlanej, prowadzących działalność w krajach zaliczanych do europejskich rynków wschodzących. Również w skali ostatnich 12 miesięcy ta grupa funduszy była najbardziej zyskowna.

Generalnie najwyższe stopy zwrotu przyniosły właśnie te fundusze, które inwestują w naszym rejonie świata, czyli ogólnie rzecz biorąc, Europie Środkowo-Wschodniej. Opisanym powyżej funduszom nieruchomości niewiele ustępują bowiem fundusze akcji polskich (zarówno uniwersalne jaki i akcji małych i średnich spółek) oraz akcji europejskich rynków wschodzących. We wszystkich tych kategoriach w skali roku zyski zawierają się w przedziale 65-70 proc., zaś tylko w marcu oscylowały w okolicach 9 proc. Powody do zadowolenia mogą też mieć posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy złotowych dłużnych papierów wartościowych, które w miesiąc zyskały na wartości 2 proc., co ja na tę kategorię jest wynikiem bardzo dobrym. Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu funduszy wg kategorii

Średnie stopy zwrotu funduszy wg kategorii

Jedynymi kategoriami funduszy, które w zeszłym miesiącu, a także w ujęciu 12-miesięcznym, przyniosły uczestnikom straty, są fundusze dłużnych papierów wartościowych denominowanych w euro i dolarze. Na taki stan rzeczy wpłynął umacniający się złoty, sprowadzając stopy zwrotu w ujęciu złotowym poniżej zera, choć w ujęciu walutowym fundusze te przyniosły zyski, które w skali roku średnio były nawet lepsze niż wyniki funduszy obligacji złotowych (dłużne USD – 19,4 proc., dłużne EUR – 17,8 proc. vs dłużne złotowe uniwersalne – 11,5 proc.).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: