eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze fundusze otwarte I-III 2010

Najlepsze fundusze otwarte I-III 2010

2010-04-08 09:22

Najlepsze fundusze otwarte I-III 2010

Ranking TFI © fot. mat. prasowe

Wyniki funduszy inwestycyjnych w pierwszym kwartale 2010 można zaliczyć do udanych. Zdecydowanie rosły fundusze akcji, ale niedużo gorsze okazały się fundusze obligacji. Analitycy firmy Expander podsumowują rezultaty otwartych funduszy inwestycyjnych osiągnięte w minionym okresie oraz przedstawiają swoje prognozy na przyszłość.

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte II 2010

W rankingu najlepszych TFI (zasady tworzenia rankingu znajdują się na końcu tekstu) pierwsze trzy miejsca zajęły fundusze Alior zarządzane przez Ipopema TFI, fundusze Fortis zarządzane przez Skarbiec TFI oraz Quercus TFI. Zarówno Alior jak i Fortis mają tylko po dwa fundusze, jednak udało im się uplasować w czołówkach rankingów swoich grup.

fot. mat. prasowe

Ranking TFI

Ranking TFI

Najszybciej rosły kursy funduszy akcyjnych

Pierwszy kwartał bieżącego roku był udany dla posiadaczy funduszy akcji, w tym szczególnie akcji polskich. W większości przypadków pobiły one akcyjne indeksy, a żaden z nich nie zanotował straty. Najszybciej od początku roku rosły kursy jednostek funduszy małych i średnich spółek, popularnie nazywanych skrótem MiŚ. Przeciętna stopa zwrotu z tej grupy funduszy wyniosła 9,9% w skali kwartału i było to więcej niż średnia z wyników indeksów mWIG40 i sWIG80, która wyniosła 9,2%. W marcu nastąpiło wyraźne wybicie się tych indeksów z wielomiesięcznej konsolidacji, co zapowiada, że równie udany dla MiŚ’ów może być także najbliższy okres. Jak dotąd grupie tej zdecydowanie przewodzi fundusz DWS Top 25 Małych Spółek FIO.

Powody do zadowolenia mieli też inwestorzy, którzy nabyli jednostki funduszy polskich akcji szerokiego rynku. Wartość środkowa stóp zwrotu w tej grupie wyniosła 6,2% w skali kwartału, a więc tyle samo co zmiana indeksu WIG zanotowana w tym samym okresie. Zdecydowanie przoduje tutaj QUERCUS Agresywny, który w minionym kwartale dwa razy uzyskał najlepszy wynik w podsumowaniach miesięcznych. To jedyny z funduszy akcji polskich, który może pochwalić się ponad stuprocentową stopą zwrotu w skali ostatnich 12 miesięcy.

Całkiem dobrze radziły sobie też fundusze inwestujące za granicą. Oczywiście tutaj rozbieżności były już większe i pojawiły się także fundusze z ujemnymi stopami zwrotu. Mediana wyników funduszy zagranicznych wycenianych w złotych wyniosła 4,2% w skali kwartału, a funduszy zagranicznych wycenianych w walucie obcej 4,6%. To dobry wynik na tle indeksów globalnych. Indeks MSCI dla rynków wschodzących wzrósł w tym czasie o 2,1%. Lepiej zachowywał się indeks MSCI dla krajów rozwiniętych, ale i tak było to tylko 2,7%. Dobre zachowanie się rynków akcji zaliczanych do rozwiniętych zostało odzwierciedlone także w notowaniach jednostek funduszy. Relatywnie dobrze wypadały na przykład te inwestujące w Japonii. Wśród wyników funduszy rynków wschodzących natomiast widać dużą rozbieżność rezultatów. Inwestorzy na świecie najwyraźniej przemodelowali swoje portfele akcyjne w minionym kwartale. Najwyraźniej zmniejszano udział akcji spółek chińskich i indyjskich. Ich indeksy od początku roku nie zachowywały się zbyt imponująco na tle reszty świata. Główny indeks giełdy w Bombaju wzrósł o symboliczne 0,4%, a główna średnia spółek chińskich spadła o ponad 5%. To z pewnością skutek realizacji zysków po dynamicznych zwyżkach zanotowanych wcześniej, oraz rozpoczęcia procesu zacieśniania polityki pieniężnej w tych krajach. Taka sytuacja może też dawać wyobrażenie o sytuacji na giełdach w momencie, gdy rezygnować z ekspansywnej polityki monetarnej będą także inne kraje. Inwestorzy nie zrezygnowali jednak w ogóle z rynków wschodzących. Wyraźnie widać, że zwiększali swoje udziały w krajach, gdzie wyceny akcji są relatywnie atrakcyjne, a do rozpoczęcia procesu schładzania gospodarki jest jeszcze bardzo daleko. Dlatego też zdecydowanie dobrze zachowywały się w pierwszym kwartale 2010 roku fundusze inwestujące w Rosji, Turcji oraz państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dobre wyniki funduszy mieszanych

Bardzo dobry wynik ING Selektywny Plus w ubiegłym miesiącu sprawił, iż fundusz ten okazał się najlepszy spośród krajowych funduszy mieszanych. Po pierwszych dwóch miesiącach roku utrzymywał on stopę zwrotu w okolicach 0%, by w marcu wzrosnąć o 8,4%. Z kolei wśród funduszy mieszanych zagranicznych najlepszy okazał się fundusz zarządzany przez Ipopemę TFI – Alior Selektywny (+10,7%). Tuż zanim znalazł się Quercus Selektywny. Fundusze te w przyjętej polityce inwestycyjnej mogą lokować do 100% aktywów zarówno w akcje na rynku krajowym jak i zagranicznym, jak również w obligacje.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: