eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKredyty bankowe dla firm

Kredyty bankowe dla firm

2010-05-04 11:57

W dobie niepewnych czasów i licznych kłopotów systemu bankowego, kredyt stał się niemalże dobrem niedostępnym, a należy pamiętać, że to właśnie pieniądze na rozwój są tym co napędza polskie przedsiębiorstwa i rozwija konkurencyjność polskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze

Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed polskimi firmami, szczególnie małymi i średnimi, są trudności w pozyskaniu kapitału na rozwój. Najprostszą formą finansowania jest obecnie trudno dostępny dla podmiotów gospodarczych kredyt. Należy jednak podkreślić, że problemy z pozyskaniem kredytu nie wynikają z oprocentowania kredytu, które jest stosunkowo niskie, ale z dużych restrykcji stosowanych przez banki i inne instytucje finansowe. Ponadto, ze względu na trudną sytuację gospodarczą oraz większe prawdopodobieństwo niewypłacalności przedsiębiorstw, instytucje kredytowe nakładają również stosunkowo wysokie marże. Na początek warto jednak przypomnieć czym jest kredyt bankowy oraz co kształtuje jego koszt.

Kredyt bankowy to produkt finansowy, w którym jedna strona, którą jest bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji klienta środki finansowe, które są przeznaczone na określony cel, w określonym okresie czasu. Klient z kolei, zobowiązuje się do korzystania z pieniędzy w sposób określony w umowie oraz zwrotu kwoty kredytu wraz z narosłymi odsetkami w terminach ich spłaty.

Oprócz odsetek, z kredytem najczęściej wiążą się jednak również inne koszty, które w znacznym stopniu wpływają na decyzję i wybór banku. Wśród najistotniejszych kosztów związanych z pozyskaniem kredytu wymienić można:
  • opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
  • stworzenie biznes planu (jeśli jest wymagany; głównym kosztem jest tutaj wkład pracy włożony w projekt bądź też koszty związane z jego przyrządzeniem przez firmę zewnętrzną),
  • prowizję/opłatę przygotowawczą,
  • opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu,
  • ubezpieczenia pomostowe,
  • przewalutowanie (w przypadku zaciągnięcia kredytu w walucie obcej),
  • wydanie opinii o rachunku bankowym (jeśli kredyt brany jest w innym banku niż bank w którym prowadzony jest rachunek).

Na podstawie przedstawionych powyżej kosztów, można zauważyć, że decyzja o zaciągnięciu kredytu musi być starannie przemyślana oraz dokładnie przeanalizowana, bowiem na stworzenie i załatwienie niektórych ważnych dla banku dokumentów należy poświęcić mnóstwo czasu.

W przypadku zdecydowania się na umowę kredytową, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość oprocentowania, gdyż jest to najwyższy koszt jaki będzie trzeba ponosić podczas trwania całej umowy. Banki mają ponadto prawo do pobierania różnego rodzaju prowizji, które konsekwentnie podnoszą całkowity koszt kredytu, w związku z tym jest to kolejny element na który trzeba zwrócić szczególną uwagę.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: