Kredyty walutowe tylko z wkładem własnym?
2010-06-01 11:22
Dopuszczalny wskaźnik LTV dla kredytów mieszkaniowych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Kredyty walutowe: Rekomendacja T nic nie zmieni
Chodzi dokładnie o Rekomendację 18, stanowiącą część Rekomendacji T. Mówi ona, że: „W kalkulacji LTV bank powinien przyjąć bufor dla pokrycia skutków zmiany wielkości wskaźnika LTV w wyniku zmiany kwoty ekspozycji zależnej od zmiany kursu waluty lub niedopasowania waluty ekspozycji i waluty, w której wyrażona jest wartość zabezpieczenia na poziomie min. 10% kwoty kredytu dla ekspozycji o terminie spłaty do 5 lat i 20% kwoty kredytu dla ekspozycji o okresie spłaty powyżej 5 lat”. Wskaźnik LTV to relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości.W wielu bankach oferta bez wkładu
Ofertę kredytów mieszkaniowych w euro ma obecnie 12 banków, a we frankach osiem – wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Większość z nich dopuszcza LTV większe niż 80%. Przykładowo kredyt w euro bez wkładu własnego można zaciągnąć w Alior Banku, Getin Noble Banku, BOŚ, Deutsche Banku, mBanku, Multibanku czy PKO BP.
fot. mat. prasowe
Dopuszczalny wskaźnik LTV dla kredytów mieszkaniowych
Z informacji Home Broker wynika, że banki różnie interpretują zapisy Rekomendacji 18. Co więcej, w wielu wypadkach nie mają jeszcze wykrystalizowanej opinii na ten temat. Część banków przyjmuje, że maksymalne LTV dla kredytów walutowych powinno po wejściu w życie rekomendacji wynieść 80%. Taką interpretację przedstawił np. Polbank (obecnie nie podlega nadzorowi KNF). W opinii innych, LTV dla kredytów walutowych powinno być o 20 pkt. proc. niższe niż dla złotowych (np. BZ WBK, Kredyt Bank, Mazowiecki Bank Regionalny – ten trzeci nie ma w ofercie kredytów walutowych). Jeszcze inne uważają, że maksymalny poziom LTV zależy od tego czy brakujący wkład własny jest ubezpieczony, czy nie (Alior Bank).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl