eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweMonety kolekcjonerskie - sposób na zarabianie

Monety kolekcjonerskie - sposób na zarabianie

2010-06-24 00:20

W czasach zawirowań na rynkach finansowych inwestorzy nieustannie poszukują alternatywnych sposobów inwestowania kapitału. W obliczu znacznych wahań cen akcji, najbardziej pożądane są aktywa, które nie są z nimi skorelowane, przez co zapewniają dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Przeczytaj także: Numizmatyka: hobby czy sposób na zarabianie?

Za pewną i stabilną inwestycję, która zabezpiecza aktywa przed zgubnymi skutkami inflacji, od lat uchodzi złoto. W Polsce prawdziwy boom na rynku złota rozpoczął się w 2008 roku, w okresie gdy kryzys na rynkach finansowych trwał w najlepsze. Dużą popularnością cieszyły się produkty oferowane przez instytucje finansowe, których wycena oparta była rynkowej cenie złota. Zainteresowaniu krajowych inwestorów sprzyjała dostępność tego typu produktów – w zależności od preferencji można wybrać monety, sztabki, certyfikaty inwestycyjne, jednostki uczestnictwa funduszy inwestujących w złoto bądź też kontrakty terminowe. Decydując się na lokatę kapitału w złocie, pamiętać należy, że cena kruszcu denominowana jest w dolarach, w związku z tym musimy również liczyć się z ryzykiem kursowym.

Dla tych, którzy traktują inwestycję w złoto, jako inwestycję długoterminową, ciekawym rozwiązaniem są sztabki, monety lokacyjne czy kolekcjonerskie. Problemem może być tutaj niższa niż w przypadku produktów finansowych płynność, jednak kupując sztabki złota za pośrednictwem Mennicy Polskiej, NBP czy kantorów, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatami manipulacyjnymi, opłatami za zarządzanie czy też prowizjami, które pobierają zazwyczaj instytucje finansowe. Mennica Polska szacuje rynek złota inwestycyjnego oferowanego osobom fizycznym na ok. 500-600 kg rocznie.

Korekta cen akcji związana z niepewną sytuacją w Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Włoszech, zwielokrotniła zapotrzebowanie na oferowane przez Mennicę złoto inwestycyjne. Wydaje się, że w sytuacji obserwowanej wręcz gorączki złota, stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszą się monety kolekcjonerskie. Co ciekawe, inwestycja w tego typu produkty może okazać się niezmiernie opłacalna – wartość niektórych z limitowanych serii monet może wzrosnąć w stosunkowo krótkim czasie nawet ponad 100%.

Wartość monet kolekcjonerskich zależy od ich nakładu, ale nie jest to jedyny czynnik, który decyduje o ich wartości. Obecne nakłady monet kolekcjonerskich utrzymywane są w granicach 7 – 10 tys. sztuk. Limitowany nakład powoduje, że popyt na monetę wzrasta wraz z jej „wchłonięciem” przez rynek. Im niższy nakład, tym stopa zwrotu z danej inwestycji potencjalnie może być wyższa.

Wartością składową monety kolekcjonerskiej jest nie tylko aktualna wartość kruszcu na światowych rynkach towarowych, ale również wartość kolekcjonerska – wartość dodana, której poziom zależny jest m.in. właśnie od wielkości nakładu monety, tematu, jaki przedstawia, serii, z jakiej pochodzi lub roku wybicia. Ograniczony nakład i wzrost wartości monety w czasie sprawiają, że na monetach kolekcjonerskich w zasadzie nie można stracić, pod warunkiem, że traktuje się je jako inwestycję długoterminową. Dodatkowo, z racji „sztywnych” cen emisyjnych wartość monety nie powinna być niższa niż aktualna wartość kruszcu w niej zawarta, dlatego też możemy zarobić równocześnie na wzroście wartości kolekcjonerskiej monety, jak i wzroście rynkowych cen złota.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: