Karty kredytowe dla studentów
2010-09-09 12:13
Koszt używania karty kredytowej dla studentów © fot. mat. prasowe
Na miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego sześć banków oferuje karty kredytowe dla niepracujących studentów. To o trzy instytucje mniej niż przed rokiem. Karta kredytowa, jak każdy inny produkt kredytowy, przeznaczona jest dla klientów o stałych dochodach. Zdarzają się jednak wyjątki, taką uprzywilejowaną grupą są studenci. Nawet jeśli nie pracują, mogą liczyć na otrzymanie karty w wybranych bankach. Te jednak, biorąc na siebie ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia przez żaków, ustalają limit kredytowy na poziomie rzadko przekraczającym 1,5 tys. zł.
Przeczytaj także: Produkty bankowe dla studentów
Opinia o studentach, jako mało zamożnej grupie znajduje odzwierciedlenie w cenie takich kart. Roczny koszt obsługi nie przekracza 35 zł, za wyjątkiem MultiBanku, który w zamian oferuje limit znacznie wyższy ( 3 tys. zł) od przeciętnego. Dodatkowo, banki są skłonne zrezygnować z pobierania prowizji, jeśli młodzi klienci wykażą o drobinę aktywności – głównie chodzi o płacenie kartą.fot. mat. prasowe
Koszt używania karty kredytowej dla studentów
O kartę kredytową mogą ubiegać się zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni. Szkoły niepubliczne również nie stanowią dla banków problemu. Większość instytucji wymaga ukończenia pierwszego roku do wydania karty, inne podejście stosują tylko BZ WBK i PKO BP. Pierwszy z nich może wydać kartę już po pierwszym semestrze, a drugi w ogóle nie precyzuje takiego kryterium. Jednak na tym nie koniec wymagań, ponieważ może się okazać, że mierny student otrzyma negatywną decyzję o przyznanie karty. Przykładowo, dwa detaliczne ramiona BRE Banku (mBank i MultiBank) wymagają od studenta zaświadczenia o wynikach z poprzednich semestrów, co ma posłużyć do obliczania zdolności kredytowej.
fot. mat. prasowe
Wybrane elementy oferty kart kredytowych dla studentów
Jeszcze przed rokiem trzy banki więcej miały w swojej ofercie karty dla studentów. Bank BGŻ zmienił przepisy dotyczące wydawania kart kredytowych, a Bank BPH wycofał kartę ponieważ była to oferta sprzed fuzji z GE Money Bankiem. Jednak największym nieobecnym jest bank Citi Handlowy, który zawiesił ofertę dla studentów, nie wiadomo na jak długo i czy na pewno jeszcze z nią powróci.
Skromna oferta produktów dla studentów z pewnością nie może być powodem do zadowolenia dla tej właśnie grupy. Z drugiej jednak strony, dlaczego osoby niepracujące, mimo że dopiero się uczą, miałyby dostawać taryfę ulgową od instytucji finansowych? Wszak nie chcemy, żeby polscy studenci pierwsze kroki w przyszłość stawiali z równie duży długami, jak rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych. Bo to właśnie tam jeszcze w 2008 roku 84 proc. studentów posiadało co najmniej jedną kartę kredytową, a połowa miała ich nawet ponad cztery. Według tego samego badania (How undergraduate students use credit cards: Sallie Mae's national study of usage rates and trends, 2009) mediana zadłużenia na kartach kredytowych to ponad 1,6 tys. USD przypadające na osobę i tylko 17 proc. studentów, którzy spłacają zadłużenie na czas.
Przeczytaj także:
Oferta Citi Handlowy dla studentów
oprac. : Michał Sadrak / Open Finance
Więcej na ten temat:
karty kredytowe, oferty banków, karty kredytowe dla studentów, kredyty studenckie, konta dla studentów