eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy - ucieczka od dolara

Rynek walutowy - ucieczka od dolara

2010-10-14 13:08

Rynek walutowy - ucieczka od dolara

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ostatnie informacje ze strefy euro, a może przede wszystkim z USA odbiły się większą czkawką na rynku niż wszyscy oczekiwali.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Przypomnijmy, że opublikowane we wtorek notatki z ostatniego posiedzenia FED jednoznacznie wskazały, że kolejna runda drukowania pieniędzy w USA nastąpi już w listopadzie. W strefie euro natomiast zacieśnienie polityki monetarnej w formie podwyżki stóp procentowych może nastąpić już niebawem, a Europejski Bank Centralny powinien również wkrótce wycofać się z programu skupu obligacji.

Wszystko to przełożyło się na nowe 8-miesięczne maksima na głównej parze walutowej, a także na osłabienie dolara amerykańskiego w stosunku do pozostałych walut. EURUSD zyskiwał przede wszystkim podczas sesji azjatyckiej, wtedy to silnym ruchem przebił opory znajdujące się między 1.4000 a 1.4040. Wcześniej, podczas sesji europejskiej kurs zdołał bowiem dotrzeć jedynie do 1.4000, a stało się to na skutek trochę lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej w sierpniu w strefie euro.

Jednym z istotniejszych wydarzeń na rynku walutowym w dniu wczorajszym było silne umocnienie walut gospodarek wschodzących, wywołane niejako również ucieczką od dolara i poszukiwaniem przez inwestorów alternatywnych możliwości inwestycyjnych właśnie na rynkach wschodzących. Jeśli chodzi o pary złotowe to szczególnie istotny wydaje się spadek kursu EURPLN, który wyłamał się dołem z trwającej ponad miesiąc konsolidacji w zakresie 3.9350 - 3.9880.

Dwie istotne informacje makro spłynęły na rynek w nocy. Najpierw poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w Nowej Zelandii. Były one słabsze od oczekiwań i wywołały spadek notowań NZDUSD tuż po publikacji. Później jednak przeważył negatywny sentyment do dolara i powrót do trendu wzrostowego tej pary. W Australii natomiast Melbourne Institut opublikował wysokie oczekiwania inflacyjne, co poskutkowało wzrostem kursu AUDUSD.

Najważniejsze wiadomości

  • EZ: Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła 1% m/m wobec prognozy 0.8%
  • US: Zysk JP Morgan w III kwartale wyższy od prognoz
  • US: O 14.6% więcej wniosków o kredyt hipoteczny w poprzednim tygodniu
  • PL: Inflacja CPI wzrosla we wrześniu o 2.5% r/r oraz 0.6% m/m
  • US: Indeks cen importowych we wrześniu spadł o 0.3% m/m
  • NZ: Sprzedaż detaliczna w Nowej Zelandii w sierpniu pozostała bez zmian w stosunku do lipca

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: