eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze akcyjne fundusze zagraniczne X 2010

Najlepsze akcyjne fundusze zagraniczne X 2010

2010-11-09 10:00

Przeczytaj także: Najlepsze akcyjne fundusze zagraniczne III kw. 2010


W grupie rynków wschodzących najsłabiej zachowywały się fundusze akcji indyjskich. Indeks Sensex znalazł się w połowie października w pobliżu rekordowych notowań sprzed globalnego kryzysu finansowego, jednak do końca miesiąca akcje już spadały, a cały miesiąc zamknął się wynikiem nieznacznie większym od zera. Z dzisiejszej perspektywy widać już jednak, że był to tylko przystanek w silnym trendzie wzrostowym. Sensex 30 w ostatni piątek ustanowił rekord wszechczasów.

ZASADY SPORZĄDZANIA ZESTAWIENIA WYNIKÓW FUNDUSZY

W zestawieniu biorą udział wyłącznie akcyjne fundusze otwarte (open-end, SICAV) polskich Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz notyfikowane w Polsce fundusze zagraniczne. Uwzględnione zostały fundusze zagraniczne tylko tych firm inwestycyjnych, które w 2009 roku faktycznie zbywały na terytorium swoje fundusze (według opracowania KNF p.t. „Materiał informacyjny na temat zbywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułów uczestnictwa emitowanych przez fundusze zagraniczne w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2009 r.”)

Wszystkie przedstawione stopy zwrotu funduszy i odpowiadających im benchmarków zostały przeliczone na polska walutę (PLN) według kursu rynkowego. Takie podejście zostało przyjęte z dwóch powodów. Po pierwsze wyniki oceniane są z punktu widzenia inwestora polskiego. Po drugie umożliwia to porównania funduszy z benchmarkami w przypadkach jeżeli indeks i jednostki funduszy wyceniane są w różnych walutach. W zestawieniu nie biorą udziału fundusze standardowo stosujące zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym waluty (hedging), w której są wyceniane.

Benchmarki zostały przypisane przez firmę Expander i nie zawsze odzwierciedlają indeks, do którego w rzeczywistości porównują się zarządzający danym funduszem (niektóre z funduszy nie mają też oficjalnego benchmarku). W celu uproszczenia porównań oraz braku dostępności niektórych indeksów firma Expander przypisała do funduszy indeksy szerokiego rynku regionu geograficznego, w którym inwestuje dany podmiot, lub, w przypadku funduszy sektorowych, indeksy globalne danego sektora przemysłu.

Fundusze zostały podzielone na cztery grupy: inwestujące na rynkach rozwiniętych, rynkach wschodzących, rynkach wszystkich typów oraz fundusze sektorowe. Kraje zaliczane do „rynków granicznych” (frontier markets) na potrzeby zestawienia zakwalifikowane zostały do grupy „rynków wschodzących” (emerging markets).

Wyniki sprzedawanych w Polsce funduszy akcyjnych inwestujących za granicą zestawiane są co miesiąc oraz sortowane według osiągniętych bezwzględnych stóp zwrotu: miesięcznych (w styczniu, lutym, kwietniu, maju, lipcu, sierpniu, październiku, listopadzie), kwartalnych (w marcu i wrześniu), półrocznych (w czerwcu) oraz wyników rocznych (w grudniu). Dodatkowo przedstawiane są wyniki za ostatnie 12 miesięcy oraz ich różnica w stosunku do stopy zwrotu założonego benchmarku. Na podstawie różnicy pomiędzy dwunastomiesięcznymi wynikami funduszy i przyznanych im benchmarków dokonywana jest ocena funduszu. Za odchylenie in plus od będącego benchmarkiem indeksu o co najmniej 5 punktów procentowych, fundusz otrzymuje 5 punktów dodatnich. Za odchylenie in minus od będącego benchmarkiem indeksu o co najmniej 5 punktów procentowych, funduszu otrzymuje 5 punktów ujemnych. Relatywne wyniki znajdujące się wewnątrz przedziału (-5%, 5%) otrzymują proporcjonalne liniowo oceny.

Na podstawie średniej wartości ocen przyznanych funduszom w opisany powyżej sposób, sporządzany jest ranking firm zarządzających funduszami akcyjnymi przedstawionymi w zestawieniach wszystkich czterech grup. W rankingu firm udział biorą tylko te podmioty, które reprezentuje w prezentowanym zestawieniu co najmniej 5 funduszy.

Należy pamiętać, że przedstawione oceny funduszu są oparte na danych historycznych i nie dają gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: