eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 12.11-19.11.2010

Rynek walutowy 12.11-19.11.2010

2010-11-19 17:24

Dominującym tematem na rynku walutowym w tym tygodniu zdecydowanie była kwestia problemów gospodarczych w Irlandii.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 05.11-12.11.2010

Nastroje pogarszały się szczególnie przez obawy inwestorów o kondycję sektora finansowego, ponieważ banki irlandzkie zaczęły mieć problemy z pozyskaniem finansowania na rynku. Dość szybko władze europejskie oraz MFW zaproponowały Irlandii pomoc finansową, ale na początku Irlandia nie chciała jej przyjąć. Dopiero pod koniec tygodnia ustalono, że kraj ten skorzysta z pomocy, ale i tak wyłącznie w celu ratowania banków. Natomiast resztę gospodarki ratować będzie sama Irlandia. Okazało się to jednak wystarczające dla inwestorów, którzy ponownie zwiększyli popyt na ryzykowne waluty.

Słabość rynku nieruchomości w USA

Kiepskie nastroje były również wynikiem dość słabych danych makro, które napływały ze Stanów Zjednoczonych. Wprawdzie dynamika sprzedaży detalicznej okazała się być lepsza od prognoz (wyniosła 1,2% m/m, podczas gdy oczekiwano 0,7%), ale inne dane rozczarowały. Liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła jedynie do 550 tys. (oczekiwano 570 tys.), a liczba rozpoczętych budów spadła aż do 519 tys. (oczekiwano 600 tys.). Ponadto indeks NY Empire State wyniósł -11,1 pkt zamiast spodziewanych 14 pkt, a inflacja CPI 0,2% m/m (oczekiwano 0,3%). Z kolei ze Strefy Euro napłynęły tylko informacje o indeksie ZEW, który niespodziewanie wzrósł do 1,8 pkt, choć spodziewano się odczytu na poziomie -7 pkt.

Dołek na EUR/USD

Głowna para zaczęła tydzień od spadków, które sprowadziły kurs w pewnym momencie nawet pod poziom 1,35. Dopiero końcówka tygodnia wyglądała nieco lepiej, w dużej mierze dzięki poprawie nastrojów związanej z uspokojeniem sytuacji makroekonomicznej. Para EUR/USD najpierw nieśmiało wróciła w okolice 1,36, a jeszcze później testowała poziomy powyżej 1,37. Ostatecznie jednak kurs pod koniec tygodnia oscylował wokół 1,3650.

Słabsze dane makro z Polski

W kończącym się tygodniu inwestorzy poznali kilka publikacji z polskiej gospodarki. Jedynym pozytywnym odczytem była dynamika przeciętnego wynagrodzenia, która wyniosła 3,9% wobec prognoz na poziomie 3,8%. Pozostałe dane okazywały się słabsze od oczekiwań: inflacja CPI wyniosła 2,8% (spodziewano się 2,9%), dynamika produkcji przemysłowej spadła do 8% r/r (oczekiwano 10,1%), a inflacja PPI wyniosła 4% r/r (spodziewano się 4,1%). Różnice w większości przypadków nie były zatem duże i przez to dane te nie wpływały na zachowanie par złotowych.

Złoty musiał odrabiać straty

Przez ostatnie dni kluczowe dla notowań złotego były nastroje inwestorów zagranicznych, a konkretniej mówiąc ich obawy związane z sytuacją w Irlandii. Dopóki nie było pewności, czy Irlandia skorzysta z pomocy państw europejskich, polska waluta traciła na wartości. Kurs USD/PLN zanotował maksimum tuż pod poziomem 2,95, a para EUR/PLN przetestowała opór na 3,9650. Jednak późniejsza poprawa sentymentu do ryzyka pomogła w odrobieniu strat przez naszą walutę i ostatecznie kursy wynosiły odpowiednio 2,8830 i 3,9380.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: