Kryzys dynamizuje rynek obligacji
2010-11-26 11:08
Przeczytaj także: Oprocentowanie obligacji bankowych wyższe niż lokat
Nieco wyższe odsetki oferują dłużne papiery komunalne. Wyemitowane w ubiegłym roku przez Warszawę dziesięcioletnie obligacje (WAW1019) mają oprocentowanie sięgające 6,7 proc. Spośród obligacji o zmiennym oprocentowaniu, ustalanym w oparciu o trzy- lub sześciomiesięczną stawkę WIBOR, powiększoną o pewną stałą marżę, najwyżej oprocentowane są obligacje Połczyna (sześciomiesięczna stawka WIBOR powiększona o 3 pkt proc.) i Kórnika (sześciomiesięczny WIBOR powiększony o 2,25 punktu).
fot. mat. prasowe
Średnie oprocentowanie najbardziej atrakcyjnych obligacji (proc. w skali rocznej)
Amatorzy większych zysków, ale i wyższego ryzyka, mogą się pokusić o inwestowanie w obligacje emitowane przez firmy. Największe przychody z odsetek oferują obligacje spółki deweloperskiej Green House Development. Wynoszą one 17 proc. w skali roku. Działający w branży motoryzacyjnej Orzeł wyemitował wiosną tego roku obligacje o oprocentowaniu sięgającym 15 proc. Wśród papierów korporacyjnych, notowanych na Catalyst, zdecydowana większość ma kupon odsetkowy powyżej 10 proc. W przypadku obligacji o zmiennym oprocentowaniu, opartym o stawki rynku międzybankowego, najbardziej korzystne dla inwestorów marże sięgają od 6,5 do 8,2 proc.
W przypadku większości papierów dłużnych, szczególnie nieskarbowych, problemem wciąż jest mocno ograniczona możliwość korzystania z nich przez inwestorów indywidualnych. Rzadko są one dla nich dostępne bezpośrednio, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Osoby dysponujące większymi zasobnymi kapitału mogą możliwość inwestowania w nie poprzez usługi świadczone w ramach private bankingu lub indywidualnego zarządzania portfelem na zlecenie. Znacznie bardziej powszechne i popularne jest korzystanie z funduszy specjalizujących się w rynku obligacji. Tu wybór jest spory, a wyniki osiągane przez liderów, wielu inwestorów unikających ryzyka, może uznać za satysfakcjonujące. W przypadku pięciu najlepszych funduszy inwestujących wyłącznie w polskie papiery dłużne, stopy zwrotu za ostatnich dwanaście miesięcy wynoszą od prawie 9 do ponad 12 proc.
1 2
oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance