Agencja S&P obniżyła rating Japonii
2011-01-27 12:30
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Wczoraj nieoczekiwanie GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej oraz o sytuacji na rynku pracy za grudzień. Pierwotnie publikacje te miały się odbyć w piątek. Wyniki również były nieoczekiwane. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 25.3% w porównaniu do listopada i co istotniejsze była 12% wyższa niż rok wcześniej wobec prognozy na poziomie 9.4%. Negatywnie zaskoczyła natomiast stopa bezrobocia. Spodziewano się wzrostu z 11.7% w listopadzie do 12%, odczyt wskazał natomiast na 12.3%.
W najbliższym okresie na notowania złotego najbardziej wpływać powinien przebieg publicznej debaty na temat przyszłości systemu emerytalnego. Miejmy nadzieję, że po wskazaniu konkretów przez Boniego, teraz zacznie się w końcu konstruktywna dyskusja i zagranica nie będzie utożsamiać planowanych zmian ze zmianami na Węgrzech.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Z technicznego punktu widzenia trend wzrostowy na parze EURUSD ewidentnie traci na dynamice. Dodatkowo pod dużą presją znajduje się linia tego trendu. Sygnałów przemawiających za zmianą trendu jest więc coraz więcej.
Wczorajsze dane z rynku nieruchomości w USA były lepsze od oczekiwań. W grudniu sprzedano 329 tysięcy nowych domów, podczas gdy spodziewano się sprzedaży na poziomie 300 tysięcy. Są to już kolejne dobre dane z USA opublikowane w tym tygodniu. Dzisiaj poznamy przede wszystkim ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w poprzednim tygodniu oraz ilość podpisanych umów kupna domów.
fot. mat. prasowe
NZD/USD
Decyzję w sprawie stóp procentowych, poza FOMC, podejmowała wczoraj również Rada Banku Nowej Zelandii. Także w tym przypadku stopy pozostały bez zmian, główna znajduje się więc cały czas na poziomie 3%. Komunikat po posiedzeniu był podobny do grudniowego. Wobec słabszej niż pierwotnie się spodziewano aktywności w gospodarce w IV kwartale, stopy procentowe jeszcze przez jakiś czas pozostaną niezmienione. Niemniej jednak w komunikacie można było znaleźć również stwierdzenie o stabilizacji na rynku nieruchomości, rosnącym zaufaniu do gospodarki oraz zwiększającym się handlu, a skutki wrześniowego trzęsienia Ziemi zostały już przezwyciężone. W reakcji dolar nowozelandzki umocnił się w stosunku do USD.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Pomimo wielu istotnych wydarzeń w dniu wczorajszym, w ciągu ostatniej doby najwięcej zawirowań wywołała decyzja agencji S&P o obniżeniu długoterminowego ratingu Japonii dzisiaj nad ranem. Rating ten spadł z poziomu AA do AA-. Jako przyczynę podano przede wszystkim poziom zadłużenia Kraju Kwitnącej Wiśni. Stwierdzono, że dług ten będzie narastał w przyszłości szybciej niż wcześniej oczekiwano.
Kurs USDJPY gwałtownie wzrósł po podaniu tej informacji. Dolara umocnił się do jena o blisko figurę, osiągając poziom oporu na wysokości 83.12. Obecnie obserwujemy odreagowanie tego silnego ruchu, jednak jen powinien pozostać pod presją i kolejny test wspomnianego oporu jest możliwy.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A.