eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePłatności kartą zagrożone przez MasterCard?

Płatności kartą zagrożone przez MasterCard?

2011-01-31 10:58

Przeczytaj także: Zbliżeniowa Visa CodeSure - wdrożenie komercyjne


Visa bierze pieniądze, to my też

MasterCard nie ukrywa, że program „Innovation 4 Poland” jest odpowiedzią na program „Visą zapłacisz wszędzie”, na który dla odmiany składają się banki. I te również płacą składki na specjalny fundusz proporcjonalnie do obrotów na kartach, zarówno kart Visa, jak i MasterCard. Jak się dowiedzieliśmy, co mocno się MC nie podoba, opłata z kart MC jest kilkakrotnie wyższa niż z kart Visy. Visa tym stwierdzeniom jednak zaprzecza.

Fundusz Rozwoju Akceptacji, inicjowany przez Visę, wystartował w zeszłym roku, planowany jest do 2015 roku i opiewa na niebagatelną kwotę ok. 200 mln złotych. Jego efekty już widać. W ramach programu, w miejscach do tej pory omijanych przez agentów rozliczeniowych, powstało 22 tys. nowych terminali, a celem jest podwojenie liczby POS-ów w Polsce i dojście do 2015 roku do 400 tys.

- Rzecz w tym, że w programie Visy płacą banki, których dochodowości z transakcji kartami płatniczymi z wpływami agentów rozliczeniowych nie ma co porównywać – twierdzą oponenci pomysłu MasterCarda. Zasadnicza różnica polega też na tym, że program Visa został solidarnie i demokratycznie zaakceptowany przez wszystkie banki należące do organizacji Visa – dodają. Z terminali zainstalowanych w ramach tego programu korzysta również MC, którego karty akceptowane są w nowopowstających punktach.

- MC, w związku z inną formą prawną w jakiej prowadzi działalność, narzucił swoją wolę rynkowi. Mimo podejmowanych przez Komitet Agentów Rozliczeniowych działań zmierzających do zmiany zasad wdrożenia programu, MasterCard nie zmienił podjętej decyzji – mówi Jędrzej Grodzicki Sekretarz Komitetu Agentów Rozliczeniowych. W interwencję agenci rozliczeniowi próbują włączyć NBP i Komisję Nadzoru Finansowego. Obie instytucje oceniają program jako stanowiący potencjalne niebezpieczeństwo dla rynku i konsumentów.

Sam MasterCard nie odnosi się do sprawy. - Nie komentujemy polityki cenowej – informuje agencja PR, reprezentująca MC w Polsce.

Karta jest już częściej używana w sklepach niż w bankomatach

Jak wynika z danych NBP, na koniec września kartą można było zapłacić w Polsce w 186,5 tys. punktach handlowo-usługowych. Miały one do dyspozycji 245,4 tys. terminali. Na jeden terminal średnio dziennie przypadało 9,4 transakcji o wartości 107 zł. Polacy mają 32,1 mln kart płatniczych i do opłacania transakcji średnio używają jednej 6,8 razy w ciągu trzech miesięcy. Nie jest to szczególnie często, jednak za sukces należy poczytać fakt, że aby wypłacić gotówkę z bankomatu, karta wyciągana jest z portfela rzadziej, bo 5,6 razy w ciągu kwartału.

Komitet Agentów Rozliczeniowych, zrzesza największych polskich agentów rozliczeniowych:
  • Bank BPH SA/Polskie ePłatności SA;
  • Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService SA (spółka zależna Banku PKO BP SA);
  • Bank Pekao SA;
  • eCard SA;
  • Elavon Financial Services Ltd. Oddział w Polsce;
  • First Data Polska SA (PolCard);
  • EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (Polbank EFG).

poprzednia  

1 2

oprac. : Halina Kochalska / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: