eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2010 r.

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2010 r.

2011-03-07 11:28

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia I 2011


Z raportu wynika, że wpływ na spadek udziału w rynku funduszy mieszanych miał ujemny bilans nabyć i umorzeń jednostek tych podmiotów. Choć okazał się prawie trzykrotnie mniejszy niż w 2009 r. i tak wyniósł (-0,3 mld zł). Warto jednak podkreślić, iż odpływ kapitału netto dotknął głównie fundusze zrównoważone (-1,4 mld zł) oraz w minimalnym stopniu fundusze ochrony kapitału (-0,1 mld zł), podczas gdy pozostałe dwie podkategorie funduszy mieszanych zanotowały dodatnie saldo nabyć i odkupień (fundusze stabilnego wzrostu – 0,6 mld zł, fundusze mieszane pozostałe – także 0,6 mld zł).

Po bardzo udanym dla funduszy akcyjnych roku 2009 (ich rynkowy udział zwiększył się wówczas o 5,4 pkt. proc.), tym razem pozycja tych podmiotów uległa nieznacznemu pogorszeniu. Na koniec 2010 r. ich aktywa stanowiły 27,1% wartości aktywów ulokowanych we wszystkich funduszach inwestycyjnych, co oznacza spadek w skali całego ubiegłego roku o 1,5 pkt. proc. Największy wpływ na ten rezultat miały uniwersalne fundusze akcji, których udział w rynku zmniejszył się o 1,3 pkt. proc. Fundusze sektorowe straciły zaledwie 0,3 pkt. proc., natomiast udział funduszy małych i średnich spółek nie uległ zmianie. Spadek pozycji rynkowej funduszy akcji, mimo względnie korzystnej koniunktury na rynkach akcji w 2010 r., był spowodowany wyraźnym spadkiem popularności tych produktów. Wskazuje na to ich ubiegłoroczny bilans sprzedaży i umorzeń jednostek uczestnictwa – wyniósł on zaledwie 0,4 mld zł, co stanowiło 1/5 sprzedaży netto funduszy akcji w 2009 r.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych i (sub)fundusze inwestycyjne

Jak przypomina IZFiA, w 2010 roku zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie funduszami inwestycyjnymi otrzymało aż osiem podmiotów – o trzy więcej niż rok wcześniej i najwięcej w historii tego rynku. Zezwolenia organu nadzoru na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych otrzymały: KGHM TFI, Harenda TFI, Axa TFI, Contango TFI, Fortis Private Investments Polska TFI5, MS TFI, SovereignFund TFI oraz Provide TFI. W dwóch przypadkach ich twórcami i głównymi akcjonariuszami są krajowe instytucje finansowe będące częścią globalnych grup finansowych (Axa i Fortis Private Investments), w jednym bank spółdzielczy (BPS TFI działające wcześniej pod nazwą Contango TFI), w jednym agencja rządowa (MS), zaś w czterech krajowe firmy lub (i) inwestorzy prywatni (KGHM, Harenda, SovereignFund, Provide). Jednocześnie w marcu 2010 roku wygasło zezwolenie udzielone w 2009 r. przez organ nadzoru dla Société Générale Asset Management Alternative Investments (Poland) TFI z uwagi na nierozpoczęcie zarządzania funduszem inwestycyjnym w ciągu 12 miesięcy od daty wydania zezwolenia (zgodnie z art. 67 ustawy o funduszach inwestycyjnych). KNF wydała również dwa zezwolenia na rozszerzenie przedmiotu działalności TFI o zarządzanie portfelami instrumentów finansowych (Altus TFI, Copernicus Capital TFI).

Liczba towarzystw funduszy inwestycyjnych, które zarządzały funduszami, zwiększyła się w 2010 roku o siedem, gdyż SovereignFund TFI, które uzyskało licencję KNF w ubiegłym roku nie zdążyło do końca 2010 r. zarejestrować żadnego funduszu inwestycyjnego. W sumie zatem w końcu minionego roku funduszami inwestycyjnymi zarządzało 49 towarzystw funduszy inwestycyjnych.

fot. mat. prasowe

Liczba towarzystw funduszy inwestycyjnych i funduszy inwestycyjnych (wraz z subfunduszami) w Polsce

Liczba towarzystw funduszy inwestycyjnych i funduszy inwestycyjnych (wraz z subfunduszami) w Polsce w latach 2005-2010 (stan na koniec roku)


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: