Rating funduszy inwestycyjnych III 2011
2011-04-05 09:55
Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec marca 2011) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych I 2011
fot. mat. prasowe
Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec marca 2011)
Najwięcej zyskali ci inwestorzy, którzy pomimo kilkumiesięcznej względnej słabości funduszy rynków wschodzących, nie stracili pokładanej w nie wiary. Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć posiadacze jednostek funduszy inwestujących na azjatyckich rynkach rozwijających się. O ile chińskie giełdy, na których notowane są akcje spółek stanowiących zwykle większość w portfelach tego typu funduszy, zakończyły miesiąc na małych plusach, to niemal wszystkie pozostałe kraje, przede wszystkim Indie, ale również Malezja, Indonezja, Tajlandia czy Filipiny, w marcu zanotowały kilkuprocentowe wzrosty. Dzięki temu grupa funduszy akcji azjatyckich (z wyłączeniem Japonii) odnotowała średni zysk na poziomie 3,3 proc.
Również o 3,3 proc. średnio wzrosła wartość jednostek uczestnictwa funduszy zaliczanych do grupy akcji globalnych rynków wschodzących. Wyniki najbardziej podkręcały wzrosty na wspominanych powyżej giełdach azjatyckich, ale swoje trzy grosze dorzuciły także pozostałe regiony świata, z Brazylią, Rosją czy Turcją na czele.
Co ciekawe, pomimo ogólnej słabości większości giełd z Europy Środkowej i Wschodniej, fundusze zaliczane do kategorii akcji europejskich rynków wschodzących również zakończyły miesiąc na plusie. Stało się tak, bo słabością wykazały się głównie mniejsze parkiety, stosunkowo niewiele znaczące w portfelach tych funduszy. Za to większe rynki, jak Rosja, Turcja czy Polska, zakończyły miesiąc na plusach, co pozwoliło funduszom specjalizującym w inwestowaniu w tym rejonie zanotować średni zysk na poziomie 2,3-proc.
Powody do zadowolenia mogą też mieć posiadacze jednostek funduszy akcji polskich uniwersalnych, które średnio przyniosły 1,7-proc. zyski. Ponieważ jednak uwaga inwestorów koncentrowała się tym razem niemal wyłącznie na dużych spółkach – WIG20 wzrósł o 3,65 proc., podczas gdy mWIG40 zyskał „tylko” 1,4 proc., a sWIG80 stracił 0,15 proc. – gorzej poradziły sobie fundusze akcji polskich małych i średnich spółek. Średnio marzec zakończyły co prawda zyskiem, ale na poziomie czysto symbolicznym – 0,1 proc.
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance