Bezpieczna emerytura
2004-11-16 00:02
Przeczytaj także: Rozkładanie ryzyka
Liczba dnia - 2,1 mld złotych wydały fundusze inwestycyjne w I połowie 2004 roku na zakup akcji. To o 200 mln złotych mniej niż w II połowie 2003 r. Zarządzający funduszami spodziewają się, że II połowa roku przyniesie znacznie mniejsze wydatki na kupno akcji, przynajmniej ze strony funduszy. Jak pokazuje oferta PKO BP, Polacy generalnie zwiększają wydatki związane z inwestycjami na giełdzie. Sto plusów - Pieniężne najlepsze Najlepsze wyniki w październiku 2004 odnotowały fundusze inwestujące na polskim rynku pieniężnym. Średnio miesięczny zysk (stopa zwrotu) dla funduszy z tej grupy wyniósł 0,42 proc. Mimo spadków na giełdzie (w październiku br. WIG20 stracił 0,9 proc., a MIDWIG 4,8 proc.) więcej niż połowa zrównoważonych funduszy wypracowała zyski. Było to możliwe dzięki udanym inwestycjom w obligacje. Średnio fundusze obligacyjne zarobiły 0,38 proc. |
Słownik
Alokacja składki – czyli podział składki wpłacanej przez uczestnika funduszu w ramach jednego programu inwestycyjnego (prowadzonego przez jedno TFI), między kilka funduszy o różnej polityce inwestycyjnej.
Dywersyfikacja lokat – ograniczenie ryzyka inwestycji przez lokowanie pieniędzy nie w jednym, ale w dwóch lub więcej funduszach o odmiennej polityce inwestycyjnej.
Dywersyfikacja portfela funduszu – rozproszenie aktywów funduszu na różne lokaty w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego związanego z danym rodzajem lokaty.
Odkupienie – odkupienie od uczestnika przez fundusz jednostek uczestnictwa. Odbywa się na zlecenie uczestnika, które można składać osobiście lub przez pełnomocnika w punkcie obsługi klienta albo telefonicznie/faksem.
Stopa zwrotu – wskaźnik zmiany wartości jednostki, obliczany w procentach. Nominalna stopa zwrotu to procentowa zmiana wartości jednostki w danym okresie. Jeżeli zmianę odnosimy do inflacji, to mówimy o realnej stopie zwrotu.
Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej
Przeczytaj także:
Plan systematycznego oszczędzania: plusy i minusy
1 2
oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI
Więcej na ten temat:
oszczędzanie, plan systematycznego oszczędzania, fundusze inwestycyjne, TFI, dywersyfikacja lokat, alokacja składki, stopa zwrotu