Podwyżka stóp procentowych potwierdza obawy przed inflacją
2011-06-09 12:24
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki finansowe
Najnowszy odczyt indeksu Investors Intelligence, obrazującego nastawienie do rynku akcji autorów najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych w USA, byków jest już tylko 40,9% wobec blisko 55% 5 tygodni temu. Natomiast niedźwiedzi w tym czasie przybyło znacznie mniej. Teraz jest ich 22,6% wobec 16,5% 5 tygodni wcześniej. To oznacza, że wciąż spora grupa inwestorów pozostaje na pozycjach niezdecydowanych. Stąd w dalszym ciągu bardzo ważnym pytaniem z punktu widzenia koniunktury giełdowej to do której strony ci niezdecydowani się dołączą. Pogarszająca się w ostatnich dniach koniunktura na najważniejszych parkietach skłania do oczekiwania, że zwiększać się będzie grono pesymistów, presję zniżkową na giełdach.
Ciekawa była reakcja polskich obligacji na wczorajszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Podniosła ona jednak stopy procentowe, co mimo tego, że był to spodziewany krok, zostało odebrane jako potwierdzenie dużych obaw RPP przed inflacją. W efekcie w górę poszła rentowność 2-latek, ale 10-latki nie ucierpiały. To pokazuje coraz większy rozdźwięk pomiędzy czynnikami rzutującymi na krótki i długi koniec krzywej rentowności. Na krótki koniec oddziałują kwestie związane z polityką pieniężną, na długi — postrzeganie ryzyka przez inwestorów (spadek giełdy sprzyja zatem obligacjom). Dziś decyzje w sprawie stóp podejmą Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny, ale tu zmiany nie są oczekiwane.
Rynek nieruchomości
Z ankiety przeprowadzonej przez Genworth Financial wynika, że ponad połowa obecnych i przyszłych posiadaczy kredytów hipotecznych w USA, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii pesymistycznie postrzega perspektywy gospodarcze oraz swoje finanse osobiste. Najlepsza pod tym względem sytuacja jest Indiach, Kanadzie oraz Australii. Co ciekawe, mimo pesymistycznego spoglądania w przyszłość ponad 80% Amerykanów nie widzi problemów z obsługą zobowiązań. W Irlandii oraz USA ponad 60% badanych twierdzi, że spadek cen oraz duża podaż mieszkań tworzą dogodne warunki do ich kupna. Dla porównania w Indiach odsetek ten to jedynie 6%.
fot. mat. prasowe
Poprawia się sytuacja na japońskim rynku nieruchomości komercyjnych, który ucierpiał po trzęsieniu ziemi. W maju odsetek niewynajętych biurowych w Tokio spadł drugi kolejny miesiąc. W minionym miesiącu wyniósł 8,88% wobec 8,92% w kwietniu. W marcu sięgał on rekordowych 9,19%Średni koszt wynajmu biura w głównych dzielnicach Tokio to 217 USD za jednostkę tsubo (3,3m2).
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Home Broker