eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeMieszkanie w Chinach za 3,7 tys. zł za metr

Mieszkanie w Chinach za 3,7 tys. zł za metr

2011-07-01 12:54

Pierwszy dzień nowego miesiąca przebiega na rynkach finansowych bardzo spokojnie. Po emocjach związanych z rozstrzyganiem się losów pakietów oszczędnościowych w Grecji, od których uzależniona była pomoc dla tego kraju ze strony wierzycieli, inwestorzy wracają do tematów związanych z perspektywami gospodarczymi.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Dziś poznaliśmy czerwcowe wskaźniki PMI dla przemysłu w większości istotnych gospodarek. Wskaźnik poszedł w dół w bardzo wielu przypadkach. W Polsce obniżył się do 51,2 pkt z 52,6 pkt miesiąc wcześniej. Regres rozwoju dotknął też chiński przemysł, wyraźnie wskaźnik pogorszył się w Indiach, co dla nas bardzo istotne również słabiej było w Niemczech i strefie euro, które są dla nas najważniejszymi partnerami handlowymi. Potwierdzają się zatem tendencje z poprzednich miesięcy, wskazujące na wytracanie siły przez ożywienie gospodarcze.

Znalazło to odbicie w przebiegu zdarzeń na rynkach finansowych w czerwcu, kiedy to pierwszy raz od lutego 2009 r., czyli od momentu zakończenia kryzysu, doszło do jednoczesnego spadku cen akcji, surowców i obligacji na świecie. Globalny indeks giełdowy stracił 1,5%, towary potaniały o przeszło 5%, obligacje skarbowe o 0,3%, a korporacyjne o blisko 0,7%. Fakt, że wszystkie aktywa zachowały się tak słabo pierwszy raz od tak długiego czasu, jest wymowne i tym bardziej na porządku dziennym stawia pytania nie tylko o krótkookresową koniunkturę na rynkach finansowych, ale o perspektywy w średnim i dłuższym terminie. W tej perspektywie wydaje się, że lipiec może przynieść ostateczne rozstrzygnięcia.

Rynek nieruchomości


Wśród 10 największych chińskich miast 8 odnotowało w czerwcu regres cen w ujęciu miesięcznym. W Szanghaju wzrost wyniósł 0,1%, a w Pekinie ceny w takim samym stopniu obniżyły się. Jednocześnie w skali całego kraju nastąpił wzrost o 0,4% wobec 0,5% w maju. 75 ze 100 monitorowanych przez SouFun miast mieszkania podrożały. W skali roku wzrost wyniósł 5,2%. Średnia cena metra kwadratowego sięgnęła 1370 USD.

W II kwartale spadły ceny i sprzedaż apartamentów na Manhattanie. Liczba transakcji zmniejszyła się w skali roku o 3,8%, do 2650. Ceny poszły w dół o 5,5%, do 850 tys. USD.

Taką sytuację tłumaczy się wygaśnięciem w połowie minionego roku zachęt podatkowych, które skłaniały do zamknięcia przed końcem czerwca 2010 r. transakcji. Teraz tworzy to podwyższoną bazę porównawczą. Przeciętnie na sprzedaż nieruchomości na Manhattanie potrzeba 136 dni, 30% więcej niż rok wcześniej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: