eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze lokaty antybelkowe

Najlepsze lokaty antybelkowe

2011-08-01 13:17

Najlepsze lokaty antybelkowe

Dziesięć najlepszych lokat antybelkowych © fot. mat. prasowe

Oszczędzający mogą odetchnąć z ulgą, gdyż w najbliższym czasie nie zostaną wprowadzone zmiany sposobu obliczania podatku Belki. Nadal będzie więc można unikać tego podatku lokując pieniądze na lokatach z kapitalizacją dzienną.

Przeczytaj także: Lokaty antybelkowe wkrótce znikną

Obecnie jeśli chcemy założyć lokatę, która da nam możliwie najwyższe odsetki, to musimy poszukać takiej z kapitalizacją dzienną, czyli chroniącą przed podatkiem Belki. Tradycyjne lokaty przynoszą bowiem znacznie niższe zyski. Expander sprawdził więc w których bankach można znaleźć najlepsze lokaty z kapitalizacją dzienną na okres 3, 6 i 12 miesięcy.

Jak widać w poniższej tabeli te najlepsze lokaty przynoszą od 5,2% do 5,9% czystego zysku. Gdybyśmy chcieli uzyskać takie same odsetki na tradycyjnej lokacie obciążonej podatkiem, to jej oprocentowanie musiałoby wynosić od 6,5% do 7,5%. Tak atrakcyjnych lokat tradycyjnych nie znajdziemy jednak w żadnym polskim banku.

Możliwość unikania podatku Belki najprawdopodobniej zostanie jednak w przyszłości zlikwidowana. Po wyborach nowy rząd może bowiem powrócić do proponowanych w ostatnim czasie rozwiązań. Co ciekawe jednak Idea Bank i Meritum Bank mają w swoje ofercie lokaty gwarantujące, że nawet jeśli zmiany wejdą w życie, to do końca okresu lokaty nie zapłacimy podatku.

fot. mat. prasowe

Dziesięć najlepszych lokat antybelkowych

Dziesięć najlepszych lokat antybelkowych


Przypomnijmy jeszcze jak działa ochrona antybelkowa. Obecnie jeśli bank wypłaci nam odsetki w kwocie nie wyższej niż 2,49 zł, to zgodnie z prawem nie naliczy podatku. Aby spełnić ten warunek wystarczy więc założyć lokatę na dowolny okres (np. 3 miesiące), ale taką na której odsetki będą wypłacane (kapitalizowane) codziennie. Wtedy przez cały okres lokaty bank codziennie będzie nam naliczał odsetki na niewielkie kwoty. Gdyby wypłacił nam je w całości na koniec okresu, to w większości przypadków ich kwota przekroczyłyby poziom 2,49 zł i bank musiałby pomniejszyć je o podatek.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: