eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweExpander: indeks koniunktury VII 2011

Expander: indeks koniunktury VII 2011

2011-08-01 13:20

Expander: indeks koniunktury VII 2011

Dane historyczne IKEF © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kłopoty fiskalne krajów rozwiniętych, przegrzanie koniunktury i kłopoty z inflacją na rynkach wschodzących, wysokie ceny energii i żywności coraz wyraźniej przekładają się na spowolnienie globalnej gospodarki. Pokryzysowe ożywienie, zamiast przyśpieszać, słabnie. Trudno oczekiwać, że taka sytuacja pozostanie bez wpływu, na ciągle jednak nieźle radzącą sobie gospodarkę Polski. Coraz mniej optymistycznie rysującą się przyszłość koniunktury w naszym kraju można dostrzec w opiniach ekspertów, którzy na co dzień szczegółowo analizują wydarzenia makroekonomiczne. Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych, obliczany na podstawie ankiety przeprowadzanej w ostatnich trzech dniach lipca znalazł się na poziomie -41,5, najniższym od maja 2010 roku, kiedy to firma Expander rozpoczęła jego publikację. Pesymiści niemal pięciokrotnie przewyższyli liczbę optymistów.

Przeczytaj także: Expander: indeks koniunktury VI 2011

Odsetek optymistów, oczekujących na poprawę koniunktury w najbliższych sześciu miesiącach maleje wraz ze zniżkującymi indeksami giełdowymi. Jak na razie jednak nie widać wyraźnego zwiększenia się liczby ankietowanych, którzy negatywnie oceniają bieżącą koniunkturę. Mocno, do rekordowo niskich poziomów, spadł za to udział ekspertów dobrze oceniających obecną sytuację w gospodarce. Zdecydowana większość (niemal 74%) dzisiejszą koniunkturę ocenia neutralnie.

Mocny spadek inflacji w czerwcu, mimo, że miały na niego duży wpływ czynniki ewidentnie jednorazowe, mógł mieć wpływ na znaczne ograniczenie odsetka ekspertów oczekujących jej przyśpieszenia. Już tylko 20% ankietowanych spodziewa się akceleracji zwyżek cen konsumpcyjnych. Mocny spadek udziału odnotowały też odpowiedzi finansistów, według których w ciągu najbliższych sześciu miesięcy kontynuowane będzie zaostrzanie polityki pieniężnej.

fot. mat. prasowe

Dane historyczne IKEF

Dane historyczne IKEF


fot. mat. prasowe

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach


Informacje o badaniu
IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego gospodarka może się znajdować. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu wynosi więc teoretycznie od -100 do 100 co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: