Rodzina na swoim wygaśnie szybciej?
2011-08-02 12:33
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim I-VI 2011
Ustawa o zmianach w Rodzinie na Swoim przewiduje ostateczne wygaśnięcie programu w 2013 roku. Obniżone mają zostać maksymalne ceny metra kwadratowego domów i mieszkań kwalifikujących się do niego. Zacznie także obowiązywać górna granica wieku kredytobiorcy w momencie zaciągania kredytu - 35 lat. Ustawa wprowadza jednak nową grupę beneficjentów programu – osoby nie będące w związkach małżeńskich, a więc „single”, dla których dopuszczalna powierzchnia mieszkań kwalifikujących się do kredytów z dopłatą to 50 mkw.Mieszkań w RnS będzie jak na lekarstwo
Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zauważają, że zmiany, które planuje parlament już teraz w dużym stopniu zablokują dostęp do kredytów z dopłatami. Analitycy Open Finance przewidują, że udział kredytów z dopłatami w sprzedaży spadnie z ponad 20 do kilku procent. Podobnego zdania są inni eksperci ZFDF - Uchwalone zmiany w rządowym programie spowodują znaczące ograniczenia dostępności programu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zmianę sposobu ustalania maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości. W porównaniu z obecnymi poziomami dla rynku wtórnego maksymalna cena będzie obniżona o 42%, natomiast dla rynku pierwotnego o 28%. Skutkiem będzie znaczący spadek podaży mieszkań dostępnych w ramach programu. W wielu lokalizacjach uzyskanie kredytu z dopłatami stanie się praktycznie niemożliwe. Ta zmiana spowoduje mimowolne, wcześniejsze niż zakłada ustawa wygaszenie programu – prognozuje Michał Krajkowski, DK Notus i Związek Firm Doradztwa Finansowego.
Rynek po Rodzinie
Rodzina na swoim cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród kredytobiorców. - Od stycznia 2007 roku do czerwca 2011 roku udzielono około stu tysięcy kredytów z dopłatami, na łączną kwotę ponad 18 mld złotych – mówi Piotr Morawiec (Doradcy24, ZFDF). Jak brak programu odczuje rynek kredytów hipotecznych? Michał Krajkowski (DK Notus, ZFDF) nie przewiduje, aby brak dopłat spowodował znaczące obniżenie akcji kredytowej: - Niemal we wszystkich bankach zdolność kredytowa dla kredytów z dopłatami jest liczona tak samo, jak dla tych bez dopłat. Zatem większość klientów, którzy mogli otrzymać kredyt z dopłatami będzie mogła otrzymać także kredyt „tradycyjny”. Oczywiście część osób z uwagi na brak rządowej pomocy przez 8 lat i w konsekwencji wyższe raty nie zdecyduje się na zaciągnięcie takiego zobowiązania, jednak uważam że będzie to niewielka grupa.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl