Rating funduszy inwestycyjnych VII 2011
2011-08-03 13:26
Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec lipca 2011) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych VI 2011
Lipiec był kolejnym miesiącem, w którym nerwy inwestorów poddawane były próbom wytrzymałościowym. Najpierw z napięciem śledzili zakończony happy endem kolejny akt greckiej tragedii. Niestety prawdopodobnie nie był to ostatni akt tego przedstawienia. Przez kilka dni tematem numer jeden były też problemy zadłużeniowe Włoch, zażegnane na razie ogłoszonym planem oszczędnościowym. Jednak ważniejszym dla inwestorów było starcie w amerykańskim Kongresie między demokratami i republikanami o zwiększenie kwoty limitu, do jakiego USA mogą się zadłużać. Wszystkie te wątki były dość mocno eksponowane w mediach, a w relacjach nie stroniono od częstego używania słowa „bankructwo”.Nie pomagały też odczyty poszczególnych wskaźników makroekonomicznych, które w przeważającej części były gorsze lub co najwyżej równe oczekiwaniom. Wciąż niestety brak wyraźnych oznak ożywienia w amerykańskiej gospodarce, pomimo wpompowania w nią setek miliardów dolarów. W takich okolicznościach inwestorzy kontynuowali ucieczkę od ryzyka, co objawiało się przede wszystkim spadkiem cen większości akcji i pokaźnym wzrostem notowań CHF (6,3 proc. względem PLN) oraz złota (9,5 proc. w PLN).
Ponieważ większość problemów koncentruje się na kontynencie europejskim, to właśnie giełdy z tej części świata notowały największe spadki. Mocno ucierpieli posiadacze jednostek funduszy akcji polskich, zwłaszcza tych koncentrujących się na walorach małych i średnich spółek. Średnia strata w tek kategorii sięgnęła bowiem 5,7 proc. (w skali trzech miesięcy strata sięgnęła już 10 proc.), na co największy wpływ maiły spadki kursów w segmencie najmniejszych firm, gdzie zmiany obrazuje indeks sWIG80, który w lipcu stracił 7,9 proc. Wskaźnik koniunktury w segmencie średnich spółek mWIG40 spadł o 4 proc., zaś WIG i WIG20 straciły po odpowiednio 2,6 i 2,7 proc., stąd średnia strata w kategorii funduszy akcji polskich uniwersalnych była mniejsza i sięgnęła 3,3 proc.
Spośród funduszy inwestujących szerzej w naszym regionie, najsłabszy wynik odnotowały fundusze akcji sektora nieruchomości, które średnio straciły 6,9 proc. i jest to najsłabszy wynik wśród wszystkich monitorowanych przez nas kategorii. Niewiele lepiej od funduszy polskich akcji uniwersalnych wypadły w zeszłym miesiącu produkty z grupy akcji europejskich rynków rozwiniętych, bo średnia strata wyniosła tu 3 proc. Zaraz za nimi uplasowały się dolarowe jednostki funduszy akcji amerykańskich (-2,8 proc.), jednak na skutek wzrostu notowań kursu USD/PLN o 2,1 proc., w ujęciu złotowym strata zmalała do 1,2 proc.
fot. mat. prasowe
Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec lipca 2011)
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance