Zadłużenia i oszczędności Polaków w VII 2011
2011-08-25 13:02
Zobowiązania banków wobec osób prywatnych (w mln zł) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zadłużenia i oszczędności Polaków w X 2013
O ile lokaty terminowe odnotowały spektakularny wzrost, to prawie nie zmieniła się wartość depozytów bieżących. Jak wynika z danych NBP przybyło ich jedynie o 333 mln zł do niecałych 209 mld zł. Najwyraźniej klienci wahający się co zrobić z pieniędzmi podjęli decyzję, że jednym z lepszych pomysłów w obecnej, trudnej sytuacji na rynkach kapitałowych, będzie właśnie założenie lokaty.fot. mat. prasowe
Zobowiązania banków wobec osób prywatnych (w mln zł)
Przybywa atrakcyjnych ofert depozytowych
Na efekty wzrostu zainteresowania klientów terminowym oszczędzaniem nie trzeba było długo czekać – w sierpniu nawet PKO BP wprowadził do oferty trzymiesięczną lokatę antybelkową ze stawką 4,5 proc. dla nowych wpłat, mBank wyszedł znów na rynek m.in. z sześciomiesięczną polisolokatą (4,5 proc.) pozwalającą uniknąć podatku i podniósł oprocentowanie kont oszczędnościowych od 0,1 do 0,5 proc. – w zależności od zdeponowanej kwoty. Nawet o 1 p.p. podwyższył w sierpniu oprocentowanie niektórych lokat Raiffeisen, a o 0,75 p.p. ING BSK. W Banku Idea trzymiesięczna Lokata NR 1 z dziennym oprocentowaniem zwiększyła oprocentowanie z 5,64 do 5,79 proc. Z kolei w FM Bank oprocentowanie większości lokat wzrosło 0,5 p.p. i trzymiesięczna z codzienną kapitalizacją ma obecnie stawkę 5,3 proc. Jeszcze w lipcu znaczne podwyżki odsetek wprowadził Polbank, oferując 7 proc. na normalnie podatkowych cztero-, sześcio- i dwunastomiesięcznych lokatach. Oferta depozytowa zaczyna wreszcie nabierać rumieńców.
fot. mat. prasowe
Roczna zmiana proc. wartości depozytów terminowych osób prywatnych
Jeśli kredyt, to mieszkaniowy
Kredyty konsumpcyjne maleją, (niewielki wzrost jest jedynie efektem zmian kursów walut) co oznacza, że klienci w lipcu więcej oddali w postaci rat kredytów konsumpcyjnych niż od banków pożyczyli. Podobnie zresztą działo się przez większą część tego roku, wyjątkiem okazał się jedynie maj.
oprac. : Halina Kochalska / Open Finance