eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDoradztwo finansowe: wyniki ZFDF II kw. 2011

Doradztwo finansowe: wyniki ZFDF II kw. 2011

2011-08-25 13:37

Doradztwo finansowe: wyniki ZFDF II kw. 2011

Wartość kredytów hipotecznych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDF w II kw. 2011 rok © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) prezentuje wyniki, jakie osiągnęło 13 firm członkowskich w II kwartale 2011 roku. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych w II kwartale 2011 roku wzrosła w porównaniu z pierwszym i wyniosła niemal 4,5 mld PLN. W całym półroczu członkowie ZFDF udzielili kredytów hipotecznych o łącznej wartości 8,5 mld PLN. Ożywienie widać także w inwestycjach. W drugim kwartale sprzedano produkty inwestycyjne o wartości 1,8 mld PLN - o 132 mln więcej niż w pierwszym.

Przeczytaj także: Doradztwo finansowe: wyniki ZFDF I kw. 2011

Wzrost sprzedaży w większości firm członkowskich

Wartość kredytów hipotecznych udzielonych w II kwartale 2011 roku przez 13 członków Związku Firm Doradztwa Finansowego (bez Domu Kredytowego Notus, ale z nową firmą członkowską Aspiro S.A.) wzrosła w porównaniu do pierwszego o 11% i wyniosła niemal 4,5 mld PLN. Większość firm członkowskich ZFDF zanotowała w ciągu ubiegłych trzech miesięcy wzrost sprzedaży na rynku kredytów hipotecznych, sięgający w niektórych przypadkach nawet 24% w odniesieniu do I kwartału. W sumie, w pierwszym półroczu 2011 roku 13 firm członkowskich ZFDF udzieliło kredytów hipotecznych o wartości 8,5 mld PLN.

- Tak jak oczekiwaliśmy, drugi kwartał przyniósł wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Mam nadzieję, że trend ten utrzyma się i na koniec roku uda nam się pobić zeszłoroczny wynik. Ostatnie miesiące to także okres dalszego poszerzania grona członków Związku. Po wejściu w skład organizacji dwóch firm na początku tego roku, w minionym kwartale dołączyła do niej także spółka Aspiro. Zrzeszamy więc już niemal wszystkich największych graczy na rynku – mówi Krzysztof Barembruch, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, A-Z Finanse.

- II kwartał 2011 roku, zgodnie z naszymi prognozami, przyniósł wzrost sprzedaży na rynku kredytów hipotecznych. Powodów wiosennej odwilży na rynku kredytów mieszkaniowych dopatrywać można się przede wszystkim w coraz szerzej komentowanych w tym okresie, planowanych zmianach w programie Rodzina na Swoim. Minione pół roku okazało się bowiem najlepsze w całej historii programu rządowych dopłat – wiele osób zapewne przyspieszyło decyzję o zakupie nieruchomości, aby móc skorzystać jeszcze z preferencyjnych warunków – dodaje Tomasz Bączkiewicz, Prezes Zarządu Powszechnego Domu Kredytowego S.A.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów hipotecznych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDF w II kw. 2011 rok

Wartość kredytów hipotecznych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDF w II kw. 2011 roku (w mln PLN)


Dobrze w inwestycjach

Dobra sytuacja panuje również na rynku inwestycji. Tu także część firm członkowskich zanotowała wzrost. W II kwartale dziewięciu członków ZFDF sprzedało produkty inwestycyjne o wartości 1,8 mld PLN, a więc o ponad 7% więcej niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku. W sumie, w pierwszych sześciu miesiącach 2011 r. sprzedaż produktów inwestycyjnych wśród dziewięciu członków ZFDF wyniosła 3,5 mld zł PLN.

fot. mat. prasowe

Wartość produktów inwestycyjnych sprzedanych za pośrednictwem członków ZFDF w II kw. 2011 roku (w m

Wartość produktów inwestycyjnych sprzedanych za pośrednictwem członków ZFDF w II kw. 2011 roku (w mln PLN)


- Drugi kwartał nie przyniósł zysków inwestorom na rynku akcji. Po szczycie w kwietniu WIG20 osuwał się, głównie pod presją informacji z Grecji. Inwestorzy aktywnie poszukiwali alternatywnych form lokowania kapitału. Tę rolę świetnie spełnia wino, którego notowania systematycznie rosną i nie są zależne od nastrojów na rynkach finansowych. Wzrosło też zainteresowanie inwestycjami w grunty – kolejną propozycją inwestycji spoza rynku kapitałowego. Również produkty ustrukturyzowane wracają do łask inwestorów, m.in. za sprawą dobrych wyników struktur zakończonych w pierwszej połowie tego roku. Jednocześnie w drugim kwartale Polacy wycofali blisko 70 mln zł z funduszy inwestycyjnych. Wyraźnie widać więc, że coraz chętniej decydujemy się na inwestycje alternatywne, by uniezależnić notowania swojego portfela od coraz mniej przewidywalnych wydarzeń ze świata finansowego – komentuje Maciej Kossowski, członek Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Wealth Solutions.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: