eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweDobry czas na inwestycję w złoto?

Dobry czas na inwestycję w złoto?

2011-11-16 11:39

Dobry czas na inwestycję w złoto?

Tab. 1 Kształtowanie się popytu i podaży na rynku złota w tonach. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przy pisaniu tego artykułu pojawił się szereg pytań. Czy warto obecnie zainwestować w złoto? Czy przy swojej wyjątkowości oraz emocjach jakie wzbudza, jest to inwestycja dla każdego? Czy pomimo znaczących wzrostów w ostatnim czasie, jest to cały czas dobra forma alokacji kapitału? Czy czasem zamiast dokupywać, może lepiej jest sprzedać to co już posiadamy i ulokować pozyskane pieniądze w coś innego? Postaram się odpowiedzieć w tym artykule na te pytania oraz przedstawić moje przemyślania oraz wnioski do jakich doszedłem podczas analizowania złota.

Przeczytaj także: Inwestowanie w złoto. Tych błędów unikaj

Złoto jest wyjątkowe pod wieloma względami. Ma specyficzny, jak na grupę metali, żółtawy kolor. Jest miękkie oraz błyszczące. Pomimo, że jest ciężkie to jest wybitnie kowalne i ciągliwe, do tego stopnia, że z 1g przy prasowaniu można uzyskać niemal przezroczysty arkusz o powierzchni 1m2. Dodatkowo nie utlenia się ani w wodzie, ani w powietrzu, odporne jest także na wiele kwasów. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest ponadczasowe i nad wyraz trwałe. Długo przed okresem spisania historii było używane do bicia monet, w jubilerstwie i wszelkich zdobieniach. Już w starożytnym Egipcie faraonowie otaczali się złotymi przedmiotami, a sam kult złota rozwinął się znacznie wcześniej.

Do zalet złota zaliczamy: ochrona w długim okresie przed inflacją, jest rezerwą banków centralnych, służyło jako odnośnik wartości pieniądza - parytet złota, jest bezpieczną przystanią dla inwestorów w czasach niepewności, jest niezastąpionym surowcem w przemyśle, elektronice i jubilerstwie. Jego zasoby są ograniczone i nieodnawialne. Przykładem są bogacące się społeczeństwa Chin i Indii, które zgłaszają bardzo duży popyt na złotą biżuterię i złote elementy.

Złoto a gospodarka

Wszyscy ekonomiści bez względu na poglądy, zgodnie twierdzą, że złoto jest w stanie ustabilizować procesy zachodzące w gospodarce. Dzieje się tak dlatego, że decydenci nie mogą dodrukować złota czy też pod wpływem nacisków społecznych czy innego lobby, nie może się zwiększyć jego produkcji. Od setek lat jego podaż utrzymuje się na stałym poziomie, jest to przedział 1-2 % w skali roku.

Żadna waluta bez dewaluacji, denominacji czy wręcz całkowitego upadku nie przetrwała, jako środek wymiany dłuższy okres czasu. Złoto jest trwałe, niemal niezniszczalne i akceptowalne w niemal każdej epoce, w każdym miejscu jako forma kapitału. Złoto jako jeden z nielicznych aktywów chroni przed inflacją i z powodzeniem służy jako zabezpieczenie pieniądza papierowego.

Banki centralne budując swoje rezerwy walutowe, część swoich środków zawsze przeznaczają na zakup złotych sztabek, które następnie przetrzymują w skarbcu. Ostatnie 10 lat, a w szczególności od czasu kryzysu 2007/2008, Bank Indii czy Chin kupowały co jakiś czas partię złota, nawet po kilkaset ton na raz. Robiły to w reakcji na dodruk pustych pieniędzy przez banki centralne krajów rozwiniętych.

Żadem inwestor, nawet instytucjonalny nie jest skłonny na zbudowanie skarbca i infrastruktury potrzebnej do bezpiecznego przechowywania złota. Do tego wymagany jest efekt skali. Naprzeciw wyszły fundusze ETF, których certyfikaty może kupić nawet zwykły Kowalski. W zamian za to dany podmiot kupuje fizyczne sztabki, a następnie przechowuje je np. w Szwajcarii w skarbcu. Ewentualnie można nabyć złote monety np. w mennicy polskiej.

Zastosowanie złota

Złoto ma szerokie zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmicznym, chemicznym, jubilerstwie, w branży odzieżowej czy spożywczej. Z powodu wysokiej plastyczności i miękkości złota w dawnych czasach bardzo chętnie było używane do tworzenia ozdób. Obecnie rzadko spotyka się najwyższe stopy, zamiast tego dodaje się nieco mniej szlachetne metale w celu uzyskania wyższej twardości, czy innego koloru.

W przemyśle, używane jest w celu uzyskania najwyższej jakości złączek i ścieżek elektronicznych, z racji bardzo wysokiego przewodnictwa elektronicznego. Używane jest także do wytwarzania: szkła rubinowego, wysokiej jakości płyt CD, warstwy odblaskowej w płytach CD, ochronie sztucznej satelity przed promieniowaniem i osłonach kombinezonów. Wytwarzane są także złote nici. Pomimo obojętności chemicznej w ludzkim organizmie, używane jest jako ozdoba, dodatek do drogich potraw i napojów typu Goldwasser (likier ziołowy produkowany w Gdańsku). W samej medycynie związki złota są używane jako środek leczniczy w reumatoidalnym zapaleniu stawów, spotyka się również złote korony stosowane w stomatologii.

Czy złoto może być droższe?

Myślę, że tak o ile rządy państw utrzymają obecną politykę. Do ilu? Trudno jednoznacznie powiedzieć, może to być 2500 USD za uncję, ale równie dobrze 5 tysięcy dolarów w długoterminowym okresie. W krótkim okresie dobrze by było aby kurs złota się nieco ustabilizował. Kto miał styczność z rynkami finansowymi ten wie, że nigdy nie jest tak drogo, aby nie mogło być drożej. Same trendy wzrostowe trwają zwykle dłużej od prognoz największego optymisty. Ceny zwykle poruszają się od skrajnego niedowartościowania, aż do czasu bańki – momentu, w którym ceny są skrajnie wysoko. Wszyscy już mają dany instrument finansowy i nie ma już kto od nas tego odkupić, do tego momentu jeszcze daleka droga, bo cały czas jest wielu sceptyków. Zatem potencjał nowych inwestorów jest duży.
Przeczytaj także: Inwestycje w złoto rekordowe Inwestycje w złoto rekordowe

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: