eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWysokie poziomy cenowe na rynku walutowym

Wysokie poziomy cenowe na rynku walutowym

2012-02-27 11:24

Wysokie poziomy cenowe na rynku walutowym

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na szczycie G20 w Meksyku zapowiedziano zebranie globalnych środków rachunkowych, jednak przedstawiciele G20 przestrzegli, że Europa musi przeznaczyć więcej pieniędzy na walkę z kryzysem w strefie euro zanim zwróci się o pomoc do grupy.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Przedstawiono konkretne postanowienia zakładające stworzenie wartego prawie 2 miliony dolarów światowego programu ratunkowego. Na kwietniowym posiedzeniu G20 ma zadecydować o dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 600 mld dolarów, a tymczasem będzie monitorowała skuteczność dotychczasowych programów pomocowych UE. W zwiększeniu siły MFW mają partycypować najbogatsze i najszybciej rozwijające się kraje na świecie. Oczywistym jest, że w interesie wszystkich leży to, by jak najszybciej zażegnać kryzys zadłużeniowy w Europie. Ponadto, ministrowi finansów przestrzegli, że są świadomi zagrożeń wynikających z wysokich cen ropy naftowej.

Początek tego tygodnia zaczynamy na wysokich poziomach cenowych na rynku walutowym. Jednak sytuacja może zmienić się diametralnie w tym tygodniu. Niewątpliwie wydarzeniem tego tygodnia jest druga 3-letnia aukcja LTRO (nisko oprocentowanych pożyczek dla banków). ECB nie wyznaczył limitu kwotowego, tym samym już wkrótce przekonamy się jakie jest zapotrzebowania europejskiego sektora bankowego. Uruchomienie pierwszej aukcji przyczyniło się do znacznej poprawy nastrojów, jednak druga aukcja może być pretekstem do realizacji zysków. Po pierwsze częściowo wydarzenie to zostało uwzględnione w cenach, wobec czego możemy być świadkami reguły ‘ kupuj plotki, sprzedawaj fakty’. Po drugie, dalsze wzrosty powinny mieć uzasadnienie w fundamentach z czym może być problem. Po trzecie, ewentualna zapowiedź, że będzie to ostatnia operacja długoterminowego finansowania może przyczynić się do pogorszenia nastrojów na rynkach.

W minionym tygodniu wzrosty na eurodolarze wyhamowały w rejonie 1,3480. Tren wzrostowy na parze przyśpieszył w zeszłym tygodniu i praktycznie euro zyskiwało na wartości bez większych korekt. To rodzi ryzyko silniejszego odreagowania. Na parach EUR/PLN, GBP/PLN I USD/PLN zostało ustanowione nowe tegoroczne minimum, co dopełniło strukturę i również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia korekty wzrostowej na parach złotowych.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indesk Uniwersytetu Michigan wzrósł w lutym do 75,3pkt. z 75pkt. miesiąc wcześniej.
  • UK: Według wstępnych danych całkowite inwestycje w biznesie spadły w IV kwartale o 5,6% w ujęciu kwartalnym oraz o 2,0% rok do roku.
  • UK: PKB wzrósł w III kwartale 2011r. o 0,7% w skali roku oraz spadła o 0,2% w ujęciu kwartał do kwartału.
  • Włochy: W piątek 24 lutego 2012 roku Włochy sprzedały obligacje zerokuponowe i indeksowane inflacją o łącznej wartości 4,5 mld EUR z początkowo oferowanej puli 3,0-4,5 mld EUR.
  • E-Z: Przedstawiciele G20 przestrzegli, że Europa musi przeznaczyć więcej pieniędzy na walkę z kryzysem zadłużenia w strefie euro, zanim zawróci się o pomoc do grupy.
  • E-Z Podaż pieniądza M3 wzrosła w styczniu o 2,5% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 1,8%.
  • E-Z: Christine Lagarde powiedziała, iż dostrzega symptomy ekonomicznej stabilizacji w strefie euro, niemniej ryzyko utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie.
  • PL: W ocenie premiera Donalda Tuska jeżeli w tym roku nie dojdzie do żadnych nadzwyczajnie negatywnych zjawisk w światowej gospodarce, to realne jest aby wzrost gospodarczy w Polsce przekroczył 2,5%.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: