eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2011 r.

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2011 r.

2012-02-29 12:02

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia I 2012


Miniony rok przyniósł także 10 przekształceń dotychczas funkcjonujących funduszy w nowe podmioty prowadzące całkowicie inną od dotychczasowej politykę inwestycyjną.

Na skutek zmian własnościowych w trzech przypadkach fundusze otwarte zmieniły swoje dotychczasowe nazwy – (sub)fundusze DWS Polska zmieniły swoją nazwę na Investor, (sub)fundusze Fortis na BNP Paribas, zaś fundusze Lukas (zarządzane przez BZ WBK TFI) na Credit Agricole.

Nowe fundusze zamknięte

W analizowanym okresie uruchomione zostały 83 nowe fundusze i subfundusze zamknięte. Wśród nich zdecydowanie dominowały – podobnie jak w latach poprzednich – fundusze emitujące niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. W tej kategorii najwięcej podmiotów miało formę funduszy aktywów niepublicznych (30) tworzonych głównie dla zamożnych klientów indywidualnych i podmiotów instytucjonalnych oraz niestandaryzowanych funduszy sekurytyzacyjnych (10). Stosunkowo nieliczne nowe fundusze emitujące niepubliczne certyfikaty inwestycyjne były adresowane do klientów indywidualnych – podmioty takie zostały utworzone m.in. przez Quercus TFI, Noble Funds TFI, TFI Allianz Polska, Legg Mason TFI, Skarbiec TFI i BPS TFI. Realizują one zazwyczaj politykę inwestycyjną charakterystyczną dla funduszy absolutnej stopy zwrotu lub są podmiotami stricte akcyjnymi. W omawianej kategorii funduszy znalazł się także pierwszy na polskim rynku fundusz inwestycyjny dokonujący zakupów na rynku dzieł sztuki utworzony przez Idea TFI we współpracy z Domem Aukcyjnym Abbey House. Inwestuje on przede wszystkim w polskie kolekcje i dzieła sztuki oraz w największe zagraniczne firmy z branży sztuki. Ponadto wśród nowych funduszy zamkniętych emitujących niepubliczne certyfikaty znalazły się także kolejne podmioty tworzone na potrzeby własnej grupy kapitałowej.

W minionym roku zarejestrowane zostały zaledwie cztery fundusze zamknięte (o trzy mniej niż rok wcześniej), które wyemitowały publiczne certyfikaty inwestycyjne (trafiły one do obrotu na GPW w Warszawie). Trzy z nich to fundusze z ochroną kapitału utworzone przez KBC TFI, natomiast jeden to fundusz absolutnego zwrotu uruchomiony przez BPH TFI. W końcu 2011 r. na Rynku Głównym warszawskiej giełdy notowane były certyfikaty inwestycyjne 60 funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w tym aż 32 to certyfikaty funduszy KBC.

W 2011 roku została otwarta likwidacja lub zostało ostatecznie zlikwidowanych 17 funduszy zamkniętych. Sześć z nich to fundusze KBC, w przypadku których upłynął czas na jaki zostały utworzone, pięć to fundusze Copernicus Capital, natomiast po jednym (sub)funduszu zamkniętym ubyło z oferty Opoka TFI, Hexagon TFI, Forum TFI i Skarbiec TFI.

Miniony rok był czwartym z kolei, w którym przyrost (netto) liczby funduszy zamkniętych (wraz z subfunduszami) był wyraźnie wyższy niż funduszy otwartych i specjalistycznych otwartych (wraz z subfunduszami). W rezultacie w końcu 2010 roku udział funduszy i subfunduszy zamkniętych w całkowitej liczbie produktów inwestycyjnych oferowanych na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce wzrósł do 49,6 proc. (369 podmiotów).

fot. mat. prasowe

Liczba (sub)funduszy inwestycyjnych zamkniętych w Polsce - lata 2006-2011

Rośnie udział FIZ w liczbie funduszy ogółem


Dystrybucja

Lista podmiotów (innych niż prowadzące działalność maklerską) posiadających zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych i podlegających przepisom art. 32 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, wzrosła w 2011 roku o cztery. W minionym roku organ nadzoru wydał osiem nowych zezwoleń na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych (o dwa więcej niż w 2010 r.) oraz cofnął cztery zezwolenia. W rezultacie w końcu 2011 r. zezwolenie takie posiadały ogółem 74 podmioty.

poprzednia  

1 ... 6 7

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: