eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeIndeksy giełdowe na dobrym poziomie

Indeksy giełdowe na dobrym poziomie

2012-03-22 14:03

Przeczytaj także: Nikkei traci 0,55 procent


Pierwsza połowa pierwszej połowy roku jest zaskakująco pomyślna dla giełdowych inwestorów, nie wliczając do tego grona posiadaczy akcji polskich spółek. Nie ma jednak żadnych gwarancji, że tendencja ta będzie kontynuowana w najbliższych miesiącach.

Od listopada ubiegłego roku do marca bieżącego, uwagę zwracały dysproporcje między czynnikami makroekonomicznymi a zachowaniem giełd w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Amerykańska gospodarka, po niemal trzech latach reanimacji i wspomagania kroplówką ultra luźnej polityki pieniężnej, zaczynała pod koniec 2011 roku dawać oznaki powrotu do samodzielnej egzystencji i kontynuuje tę tendencję w pierwszych miesiącach 2012 roku, nie dając podstaw do obaw. Mimo to, indeksy na Wall Street rosły mniej dynamicznie, niż wskaźniki głównych giełd europejskich, kontynentu przeżywającego najpoważniejszy kryzys finansowy w historii Unii Europejskiej i gospodarek wchodzących w fazę zdecydowanego spowolnienia gospodarczego i zagrożenia recesją. W tym kontekście wspinaczka nowojorskich indeksów na poziomy sprzed upadku Lehman Brothers, a w przypadku Nasdaq w okolice szczytu internetowego szaleństwa sprzed 12 lat, musi budzić obawy przed co najmniej poważną spadkową korektą. Trzeba też zauważyć, że tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki trudno uznać za imponujące, a zagrożeń kontynuacji pozytywnych tendencji nie brakuje.

Dynamiczny rajd głównych europejskich indeksów także powinien skłaniać bardziej do ostrożności, niż euforii. Zachowanie rynków naszego kontynentu wskazuje raczej na to, że dyskontowały one optymistyczny scenariusz rozwiązania europejskiego kryzysu. Mimo niezwykle długiego i żmudnego procesu negocjacji redukcji greckiego zadłużenia, warunków paktu fiskalnego oraz uzgodnienia mechanizmu chroniącego przed finansową zapaścią, giełdowe barometry wskazywały na piękną pogodę. Nie zwracały uwagi na chmury, zbierające się nad kondycją gospodarek nie tylko najsłabszych ogniw, ale także i niemieckiej lokomotywy. Jeśli 30 proc. zwyżkę indeksu giełdy we Frankfurcie uznać za dyskontowanie recesji w gospodarce Niemiec, to wnioskowanie w kwestii dalszego rozwoju sytuacji na giełdach wydaje się obarczone dużym ryzykiem. Spory wpływ na hossę na europejskich pakietach miały działania Europejskiego Banku Centralnego, który znalazł salomonowe rozwiązanie dylematu jednoczesnego zachowania niezależności od polityków i wspomagania rynków finansowych i gospodarki, udzielając niemal darmowych pożyczek bankom strefy euro o łącznej wartości ponad biliona euro.

poprzednia  

1 2

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Spadki na GPW

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: