Schłodzenie nastrojów na giełdach światowych
2012-03-29 12:31
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Nieudana próba podejścia na EUR/USD w okolice maksimum dziennego z 27 marca 2012 roku przyczyniła się do kontynuacji przeceny euro. Dziś w oczekiwaniu na publikację indeksów zaufania z Europy eurodolar oscyluje w rejonie 1,3320-1,3340. Większej reakcji na dane możemy odczekiwać w sytuacji, gdy odczyty będą się znacznie różniły od prognoz.Hiszpania wciąż o sobie przypomina, a rynki żyją w niepewności w oczekiwaniu na prezentację budżetu na 2012 rok. Wczoraj minister finansów Hiszpanii poinformował, że Madryt nie planuje zgłosić się unijną pomoc finansową, żeby w ten sposób dokapitalizować borykające się z problemami hiszpańskie banki. Była to odpowiedź na wtorkowe spekulacje medialne. Jednak faktem pozostaje, że Hiszpania ma problem z długiem, a zdaniem wielu analityków prognozy dla hiszpańskiej gospodarki są zbyt optymistyczne.
Na rynku krajowym złoty pozostaje pod lekką presją sprzedających. Złotemu nie pomogła wczorajsza publikacja raportu OECD, w którym eksperci pozytywnie ocenili to, jak Polska radziła sobie w kryzysie. Co więcej podniesiona została prognoza dla wzrostu gospodarczego na 2012 rok do 3,0%, jednak nie przełożyło się to na notowania PLN. Notowaniom złotego nie pomaga również schłodzenie oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie, a także czynniki napływające zza granicy.
Najważniejsze wiadomości
- UK: Całkowite inwestycje w biznesie spadły w IV kwartale o 3,3% w ujęciu kwartalnym oraz wzrosły o 1,6% w skali roku.
- UK: Tempo wzrostu gospodarczego spadło w IV kwartale o 0,3% w ujęciu kwartalnym oraz o wzrosło o 0,5% w skali roku.
- E-Z: Podaż pieniądza M3 wzrosła w lutym o 2,8% w skali roku.
- US: Zamówienia na dobra trwałe wzrosły w lutym o 2,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%.
- US: Zamówienia na dobra trwałe bez transportu wzrosły w lutym o 1,6% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 1,6%.
- GE: Według wstępnych danych inflacja CPI w marcu zwolniła do 2,1% z 2,3% rok do roku oraz wzrosła o 0,3% w ujęciu miesięcznym.
- GE: Stopa bezrobocia w marcu spadła do poziomu 6,7%.
- PL: Zdaniem OECD Polska jest w stanie obniżyć deficyt sektora do zakładanych 2,9% PKB w 2012 roku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)