Kurs EUR/USD tuż poniżej oporu na 1,3380-1,3390
2012-04-02 12:46
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Spora rozbieżność pomiędzy wskaźnikami wynika przede wszystkim ze źródła danych. Rządowy indeks PMI przede wszystkim obejmuje duże państwowe firmy i rysuje zwykle bardziej optymistyczny obraz gospodarki niż obejmujący więcej mniejszych przedsiębiorstw indeks HSBC. Marzec przyniósł nieznaczną poprawę aktywności sektora przemysłowego w Polsce w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pozytywnie zaskoczył natomiast indeks PMI ze Szwajcarii, gdzie w marcu jego odczyt znalazł się powyżej 51pkt. i przewyższył oczekiwania analityków. Finalne odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego Niemiec i strefy euro nie zaskoczyły i potwierdziły nie najlepszą kondycję europejskiej gospodarki. Nastroje na rynkach pozostają dość dobre, a ostateczne dane nie budzą już tyle emocji co wstępne odczyty.Eurodolar jest handlowany tuż poniżej oporu w rejonie 1,3380-1,3390. W podtrzymaniu dobrych nastrojów pomogła piątkowa decyzja ministrów finansów państw strefy euro o zwiększeniu siły pożyczkowej europejskich funduszy ratunkowych łącznie do nieco ponad 800 mld euro, a także odczyt rządowego PMI z Chin. Sytuacja techniczna sprzyja podjęciu próby przetestowania marcowego maksimum lokalnego w oczekiwaniu na publikację amerykańskiego indeksu ISM dla przemysłu. Analitycy oczekują lekkiego wzrostu wskaźnika do poziomu 53,5pkt. Byłyby to kolejne pozytywne dane z USA, co po raz kolejny oddaliłoby perspektywę ilościowego luzowania polityki monetarnej. Jeśli publikowane w tym tygodniu dane z amerykańskiej gospodarki potwierdziłby pozytywne sygnały napływające z rynku pracy (pamiętajmy, że ten tydzień zamyka najważniejsza publikacja miesiąca- dane o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym), to rynki zaczną się poważnie zastanawiać, czy wciąż gołębia retoryka Bernanke ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. To może na nowo rozbudzić oczekiwania na szybsze zacieśnianie polityki monetarnej w USA, co pomogłoby USD.
Opublikowany dziś w nocy przez Bank Japonii indeks Tankan, odzwierciedlający nastroje przedsiębiorców potwierdził słabość sektora przemysłowego oraz dobrą kondycję japońskiego sektora usług w I kwartale 2012 roku. Waluta japońska znalazła się pod presją sprzedających, gdyż publikacja indeksu Tankan rozbudziła oczekiwania, że być może Bank Japonii zadecyduje się na dalsze luzowania polityki monetarnej. Dopóki jednak pozostajemy poniżej oporu w rejonie 83,40 na USD/JPY, sytuacja techniczna sprzyja krótkim pozycjom na tej parze.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Według wstępnych danych inflacja CPI zwolniła do 2,6% w skali roku.
- US: Dochody Amerykanów wzrosły w lutym o 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%.
- US: W lutym bazowy indeks cen PCE wzrósł o 0,1% licząc miesiąc do miesiąca i o 1,9% w skali roku.
- E-Z: Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili, że zdolności pożyczkowe europejskich funduszy ratunkowych wyniosą łącznie ponad 800 mld EUR.
- US: Indeks Chicago PMI w marcu spadł do poziomu 62,2pkt. z 64pkt.
- US: Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wzrósł w marcu do poziomu 76,2pkt. z 75,3pkt.
- Chiny: Rządowy indeks PMI wzrósł w marcu do poziomu 53,1pkt. z 51pkt. w lutym, zaś indeks PMI opracowywany przez HSBC spadl w marcu do 48,3pkt. z 49,6pkt. miesiąc wcześniej.
- Switz: Indeks wskaźników wyprzedzających KOF wzrósł w marcu do poziomu 0,08pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)