eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpadki na Wall Street

Spadki na Wall Street

2012-07-13 10:31

Spadki na Wall Street

Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dane z chińskiej gospodarki okazały się tak złe, jak się obawiano. Ale brak negatywnej niespodzianki może tonować nastroje na rynkach. Perturbacje może spowodować nieoczekiwana decyzja o obniżeniu ratingu Włoch.

Przeczytaj także: Spadek indeksu WIG20

Dobre dane o spadku liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 350 tys., poziomu najniższego od czterech lat, nie spowodowały w czwartek euforii na rynkach z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli miałyby wskazywać na trwałą poprawę, oddalają nadzieje na kolejną rundę drukowania pieniędzy przez Fed. Po drugie, większość obserwatorów nie uwierzyła, że dane są naprawdę dobre (obejmowały skrócony z powodu święta tydzień) i nie uwierzyła, że są sygnałem trwałej poprawy. Amerykańscy inwestorzy boją się recesji, ale chwilowo stracili wiarę w Fed.

Korzyści z tego wyciągnęły niedźwiedzie. Początkowo ich zdobycze były pokaźne. S&P500 w najgorszym momencie zniżkował o prawie 1,2 proc. Spadł do 1325 punktów przebijając wsparcie w okolicach 1330-40 punktów i 50-sesyjną średnią. Bykom udało się zmniejszyć skalę spadku do 0,5 proc., 1340 punktów utrzymać nie zdołały, ale średnia niemal się obroniła. W efekcie mamy szóstą spadkową sesję z rzędu. Zabrała ona indeksowi 40 punktów, czyli niecałe 3 proc. Poprzednia, majowa fala spadków była znacznie dłuższa i zubożyła wskaźnik o ponad 9 proc.

fot. mat. prasowe

Indeksy giełdowe i Fixing NBP


Na tym tle główne indeksy europejskie prezentują się nieco lepiej. DAX i londyński FTSE straciły w tym czasie po 2,4 proc. Jedynie CAC40 spadł o ponad 4 proc. WIG20 z powodu dywidendowego zamieszania chwilowo do porównań się nie kwalifikuje. Indeks szerokiego rynku zniżkował o 3 proc. Sytuacja w Warszawie nie wygląda więc najgorzej.

fot. mat. prasowe

WIG20 i Notowania Surowców


Można mieć jednak obawy, czy się nie pogorszy. I tak już fatalne nastroje mogą jeszcze bardziej się popsuć. Chińska gospodarka wzrosła w drugim kwartale o zaledwie 7,6 proc. (w pierwszym zwiększyła się o 8,1 proc.). Takiego mniej więcej poziomu spodziewali się eksperci. Brak negatywnego zaskoczenia może być czynnikiem łagodzącym reakcje rynków.

Jednak szósty z rzędu kwartał hamowania tempa wzrostu PKB optymizmem nie napawa. Z Japonii także napływają niepokojące wieści. Produkcja przemysłowa spadła tam o 3,4 proc. (na początku tygodnia informowano o 14,8 proc. spadku zamówień na maszyny i urządzenia). Zachowanie indeksów większości azjatyckich pozbawia wątpliwości w kwestii perspektyw poprawy sytuacji. Od wiosny ubiegłego roku Nikkei poszedł w dół o 20 proc., a Shangahi Composite o 28 proc. Dziś na godzinę przed końcem handlu Nikkei zyskiwał 0,2 proc., Shanghai B-Share zniżkował o 0,9 proc., a Shanghai Composite o 0,1 proc.

Do obaw związanych z kondycją globalnej gospodarki, swoje dorzucił Moody's, obniżając o dwa "oczka" rating włoskich obligacji, co rodzi obawy o wzrost ich rentowności do niebezpiecznego poziomu.

Sytuacja przed dzisiejszą sesją nie prezentowała się korzystnie dla byków, choć kontrakty na amerykańskie i europejskie indeksy rano szły w górę po 0,1-0,2 proc.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: