Rentowność obligacji dziesięcioletnich w dół
2012-07-23 00:15
Rentowność obligacji dziesięcioletnich w dół © Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych VI 2012
fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Rentowność obligacji dziesięcioletnich w dół
Przyczyn atrakcyjności polskich obligacji można upatrywać w kształtowaniu się tendencji inflacyjnych oraz polityce pieniężnej. Trzecią, pochodną tych dwóch pierwszych, jest utrzymująca się różnica między rentownością papierów skarbowych takich państw jak Niemcy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, a naszymi obligacjami. W sporej mierze różnica ta wynika także z ucieczki od ryzyka, w wyniku której silny popyt na obligacje tych państw powoduje spadek rentowności ich papierów dłużnych, w skrajnych, choć coraz częściej pojawiających się przypadkach, nawet poniżej zera.
fot. mat. prasowe
Rentowność obligacji 10-letnich i kurs euro w złotych
Przejściowo można było dostrzec perturbacje związane z inflacją i stopami, co potwierdza tezę o ich decydującym znaczeniu dla tendencji na rynku naszych obligacji. Nasilenie się zjawisk inflacyjnych jesienią 2011 roku i reakcja banku centralnego zacieśniające politykę pieniężną, spowodowały wzrost rentowności polskich obligacji pod koniec 2011 roku.
Cykl podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej zbiegł się w czasie z zupełnie odmiennymi działaniami władz monetarnych większości krajów rozwiniętych, w tym Europejskiego Banku Centralnego. W efekcie różnica między wysokością stóp procentowych w Polsce i strefie euro sięgnęła 4 p.p. Te utrzymujące się od dłuższego czasu i rosnące dysproporcje skłaniają zagranicznych inwestorów do wykorzystywania mechanizmu zwanego carry trade, wykorzystującego te różnice. Najogólniej rzecz biorąc polega on na kupowaniu papierów skarbowych państw o wysokich stopach procentowych za waluty krajów, gdzie stopy są o wiele niższe. O ile wcześniej do tych ostatnich należał jen i dolar, to po niedawnej obniżce stóp procentowych przez EBC, dołączyć mogło do tej grupy także euro.
oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)