Programy systematycznego oszczędzania lepsze od lokat?
2012-09-26 10:55
Przeczytaj także: Inwestuj w Program Systematycznego Oszczędzania
Instytucje oferujące PSO z reguły nie wymagają, aby wpłaty były dokonywane 12 razy w ciągu roku. Takie rozwiązanie pozwala na dokonanie większych wydatków w określonych miesiącach (np. ze względu na wakacyjny wyjazd). Jedyny wymóg to wpłata określonej sumy w ciągu roku. Klient, który nie spełni tego warunku musi liczyć się z rozwiązaniem umowy oraz konsekwencjami natury finansowej (np. utratą dodatkowych jednostek uczestnictwa lub opłatą likwidacyjna). - Trudno ukryć, że perspektywa pomniejszenia oszczędności o określoną sumę w szczególny sposób dyscyplinuje oszczędzających. Ta kwestia ma szczególne znaczenie w ciągu pierwszych lat inwestycji, ponieważ wartość karnych opłat maleje wraz z upływem czasu – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.
PSO od ubezpieczyciela - najlepszy wybór?
Plany systematycznego oszczędzania są oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne. Atutem PSO, które znajdują się w ofercie ubezpieczycieli jest duży wybór funduszów. W przypadku tych produktów środki są dzielone na dwie części. Pierwsza, znacznie mniejsza suma służy jako składka ubezpieczeniowa. Reszta kapitału jest lokowana za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. W razie śmierci właściciela PSO ubezpieczyciel wypłaca na rzecz osoby uposażonej całość początkowego kapitału oraz premię na poziomie kilku procent (niezależnie od wartości wypracowanych zysków). Warto dodać, że takie świadczenie nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Preferencje dotyczą również podatku od zysków kapitałowych. Nie muszą go płacić osoby, które decydują się na przemieszczanie środków pomiędzy poszczególnymi funduszami.
Ubezpieczeniowe plany systematycznego oszczędzania (zwane też ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi - UFK) ze względu na połączenie funkcji inwestycyjnej i ochronnej zyskały spora popularność na krajowym rynku. Stanowią one realną konkurencję dla tradycyjnych PSO, które znajdują się w ofercie funduszy inwestycyjnych. - Klienci decydujący się na skorzystanie z UFK powinni pamiętać, że ubezpieczyciele przewidują znacznie bardziej restrykcyjne zasady wycofywania środków – podkreśla Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.
Nie tylko emerytura …
Emerytura nie musi być jedynym pretekstem do systematycznego oszczędzania. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi twierdzi, że PSO często wybierają rodzice, którzy chcą zabezpieczyć przyszłe potrzeby finansowe swoich pociech. Instytucje finansowe oferują im wyspecjalizowane programy systematycznego oszczędzania. Ze względu na swoje przeznaczenie takie produkty są ukierunkowane na bardziej bezpieczne aktywa (przede wszystkim papiery dłużne). Spore znaczenie dla rodziców ma również kwestia kontroli nad kapitałem. - Dziecko może stać się uczestnikiem programu i formalnym właścicielem zgromadzonych środków w chwili, gdy zostanie mu nadany numer PESEL. Po osiągnięciu pełnoletności młody człowiek otrzyma prawo do samodzielnego dysponowania oszczędnościami – dodaje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Izek / 2013-04-12 21:35:07
Witam,
Wszystkim, którzy pragną oszczędzać pieniądze polecam program do monitorowania wydatków.
Aby zacząć oszczędzać pieniądze najpierw należy wiedzieć na co wydaje się najwięcej.
Sprawę rozwiąże nam ten program. Wymagana jest tylko systematyczność wprowadzania danych.
Program jest zupełnie darmowy, cały opis i zasada działania znajdują się tu: http://www.opiumsoft.pl/finanse-domowe
Ciekawe opcje programu:
* ewidencja wydatków, przychodów, oszczędności
* narzędzia do planowania płatności oraz ograniczania wydatków (można zasymulować nawet wpływ inflacji na Twoje oszczędności)
* niezależne logowanie użytkowników
* najprzeróżniejsze analizy i raporty globalne i cząstkowe
* eksport danych do Excela (np. do późniejszego wykorzystania w tabeli przestawnej)
* import danych
* pełną historię transakcji
* aktualne kursy i przeliczniki walut
* stopień realizacji budżetu oraz wskaźniki poziomu oszczędzania
* możliwość nakładania ograniczeń na kategorie wydatków
* Planer - moduł służący do planowania płatności
* zarządzanie lokatami [ odpowiedz ] [ cytuj ]