Dane makroekonomiczne z Chin poprawiły nastroje
2012-10-15 12:16
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
We wrześniu Państwo Środka zanotowało nadwyżkę w wysokości 27,7mld USD, co było głównie wynikiem istotnego wzrostu eksportu o 9,9% w skali roku. We wrześniu zwiększyła się również podaż pieniądza M2 o 14,8% w skali roku, co było także odczytem powyżej oczekiwań rynkowych. Weekendowe dane zmniejszyły obawy o twarde lądowanie Państwa Środka. Z kolei opublikowane dziś w nocy za dane potwierdziły kolejny miesiąc deflacji na poziomie cen producentów oraz spadek inflacji CPI, co z drugiej strony daje pole dla Ludowego Banku Chin do dalszego luzowania polityki monetarnej.Nastroje mogą poprawić weekendowe doniesienia, że być może w listopadzie Hiszpania zwróci się o pomoc finansową, jednak chciałaby znać warunki ewentualnego pakietu i jego skali, co z drugiej strony potwierdzałoby stanowisko premiera Luis’a de Guindo’a, że jego kraj nie spieszy się z prośbą wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.
Podczas poniedziałkowej sesji poznamy dane z USA o sprzedaży detalicznej i zapasach hurtowników. Analitycy spodziewają się, że sprzedaż wzrośnie we wrześniu o 0,8% w ujęciu miesięcznym, czyli mniej niż w poprzednim okresie.
Konsensus rynkowy zakłada spadek zapasów, co jest pozytywnym czynnikiem. Największym zainteresowaniem powinien się jednak cieszyć odczyt indeksu NY Empire State z tego względu, iż dane na temat amerykańskich wskaźników regionalnych w ostatnim czasie były mieszane. Dziś oczekuje się wzrostu aktywności wskaźnika z Nowego Jorku. Wyższy odczyt wesprze nastroje rynkowe.
Na rynku krajowym poznamy dane o inflacji. Będzie to dość ważny odczyt, który potwierdzi czy Rada Polityki Pieniężnej miała rację wstrzymując się z cięciem kosztu pieniądza już w październiku. Zdaniem analityków inflacja we wrześniu wyniosła 3,9% w skali roku wobec 3,8% w sierpniu. Z pewnością inflacja niższa od prognoz przesądzi o listopadowej obniżce stóp procentowych, co może lekko osłabić złotego.
Najważniejsze wiadomości
- US: Inflacja bazowa PPI zwolniła we wrześniu do 2,3% z 2,5% w skali roku, natomiast w w skali miesiąca nie zmieniła się.
- US: We wrześniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,7% w sierpniu. W ujęciu rok do roku ceny wzrosły o 2,1%.
- E-Z: Produkcja przemysłu strefy euro wzrosła w sierpniu o 0,6% miesiąc do miesiąca i spadła o 2,9% w skali roku.
- US: Według wstępnyh danych indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł w październiku do poziomu 83,1pkt.
- Chiny: Inflacja w Chinach spowolniła we wrześniu do 1,9% rok do roku z 2,0% w sierpniu.
- Chiny: Ceny produkcji spadły we wrześniu o 3,6% rok do roku wobec spadku o 3,5% w sierpniu.
- PL: W okresie styczeń-sierpień 2012 roku deficyt handlowy Polski wyniósł 6,6 mld euro.
- PL: We wrześniu 2012 roku podaż pieniądza M3 wzrosła o 7,6% rok do roku do 892,82 mld PLN.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)