Hiszpania coraz bliżej pomocy finansowej
2012-10-17 12:24
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Przede wszystkim napływające w ostatnim czasie dane z Europy i USA są dobre. Chociażby wczorajsze publikacje. Indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech wzrósł w październiku do -11,5pkt. z -18,2pkt., co skazuje na wzrost zaufania inwestorów. Napływ długoterminowych kapitałów do USA był dwukrotnie większy niż zakładał konsensus rynkowy, z kolei produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 0,4% licząc miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%. Drugim czynnikiem pozytywnie wpływającym na klimat inwestycyjny są publikacje lepszych od prognoz wyników amerykańskich spółek. Oczekiwania co bieżącego sezonu wyników były niskie, gdyż obawiano się, że spowolnienie w światowej gospodarce negatywnie odbije się na kondycji przedsiębiorstw. Co więcej, silny wzrost wspólnej waluty w dniu wczorajszym to przede wszystkim efekt utrzymania przez agencję Moody’s ratingu Hiszpanii na poziomie Baa3 (część analityków oczekiwała obniżki wiarygodności kredytowej), a także spekulacje o możliwości utworzenia zapobiegawczej linii kredytowej dla tego kraju i bardziej łagodnym stanowisku Niemiec wobec pomocy finansowej dla Hiszpanii. Być może politycy będą chcieli wypracować kompromis w sprawie Hiszpanii przed rozpoczynającym się w dniu jutrzejszym szczytem Unii Europejskiej.EUR/USD powrócił do wzrostów. Dzisiaj para testowała rejon 1,3100, a aktualnie silną strefą wsparcia pozostają okolice 1,30-1,3020. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość testu wrześniowego maksimum na poziomie 1,3170, czemu sprzyja utrzymujący się apetyt na ryzyko. W centrum uwagi pozostają dzisiejsze dane z rynku nieruchomości w USA, a także dane z Polski na temat produkcji przemysłowej.
Notowania EUR/PLN pozostają stabilne w wąskim zakresie wahań 4,08-4,1050. Złoty nie zareagował na wtorkowe słabsze dane z polskiego rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu wzrosło o 1,6% w skali roku, mniej niż oczekiwano, natomiast przeciętne zatrudnienie nie zmieniło się rok do roku. Jeśli dzisiejsze dane o produkcji okażą się słabe, to będzie to kolejne potwierdzenie postępującego spowolnienia koniunktury w Polsce i może negatywnie przełożyć się na złotego.
Najważniejsze wiadomości
- UK: Inflacja CPI spadła we wrześniu do 2,2% z 2,5% w skali roku. W relacji miesięcznej ceny wzrosły o 0,4%.
- UK: Inflacja bazowa CPI nie zmieniła się w relacji rocznej i wyniosła 2,1%, natomiast licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,3%.
- UK: Indeks cen detalicznych wzrósł we wrześniu o 0,5% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,6% w skali roku.
- E-Z: Inflacja CPI nie zmieniła się we wrześniu w relacji rocznej i wyniosła 2,6%, natomiast w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,7%.
- GE: Indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w październiku do -11,5pkt. z -18,2pkt. miesiąc wcześniej.
- GE: Indeks bieżących warunków gospodarczych wyniósł w październiku 10pkt. wobec 12,6pkt. we wrześniu.
- US: Inflacja bazowa CPI wyniosła w ubiegłym miesiącu 2,0% rok do roku i 0,1% licząc miesiąc do miesiąca.
- US:We wrześniu produkcja przemysłowa USA wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)