Inwestorzy czekają na dane z rynku pracy
2005-05-06 10:21
Przeczytaj także: Złoty nie zaznał spokoju
Waluty Europy Centralnej są coraz silniejsze
W czwartek złoty nadal zyskiwał idąc za wzmacniającym się euro, ale było w tym dużo autonomicznej siły. Dokładnie tak samo zachowywały się inne waluty nowych krajów Eurolandu. Wszyscy już uwierzyli, że Fed się nie myli, inflacja nie jest groźna i można nadal najwięcej inwestować właśnie w krajach rozwijających się. Nie jest oczywiste, czy obecny zwrot kończy poprzednią korektę, czy też jest jej falą B, ale na razie, w krótkim okresie, nie ma to większego znaczenia. Sentyment jest wyraźnie prozłotowy. W Sejmie odbyło się głosowanie nad samorozwiązaniem, jednak Sejm się nie rozwiązał i cokolwiek nie zrobi teraz premier (poda się do dymisji) to i tak wybory odbędą się we wrześniu. Nieporozumieniem jest łączenie wzmocnienia złotego z takim obrotem sprawy, ale z całą pewnością w krótkim terminie wrześniowe wybory nie będą przeszkodą dla funduszy zagranicznych. W piątek o kierunku zadecydują amerykańskie dane makro. Gdyby na przykład okazało się, że ilość miejsc pracy wzrosła wyraźnie ponad 200 tys. to można oczekiwać dużego wzmocnienia dolara, a wtedy złoty by osłabł, w czym pomagałaby mu dodatkowo zwyczajowa, piątkowa korekta.
Nasz rynek akcji nie miał w czwartek żadnej szansy na oparcie się ciśnieniu ze strony giełd światowych oraz rynków walutowych. Indeksy od początku i bardzo wyraźnie rosły, ale z czasem powtórzyła się historia z poprzednich sesji – trwało systematyczne i nudne osuwanie indeksów. Sesja skończyła się małym wzrostem indeksów, ale miejscami już widać sygnały kupna, a rynek jest nadal bardzo wyprzedany.
Po sesji wyniki podał KGHM. Były dużo lepsze od prognoz rynku. Na piątkowy poranek ten raport jest pozytywnym impulsem. Jak długo jeszcze zagraniczni spekulanci będą akumulowali nasze akcje? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, ale obecnie to robią i zaatakować mogą w dowolnym momencie. Pokazuje to wyraźnie zachowanie złotego.
EUR/PLN opuścił roczny kanał trendu i utworzył formację podwójnego dna, która często zmienia trend. Powinno to dać osłabienie nawet do 4,40 PLN. Opór jest na 4,294 zł. Wsparcie jest na 4,0900 PLN. Dolar pokonał roczną linię trendu i wybił się z formacji prowzrostowej flagi, co powinno dać wzrost nawet do 3,500 PLN, ale coraz bliżej jest do zanegowania tego sygnału. Opór jest na 3,2200 PLN. Wsparcie jest na 3,1400 PLN.
1 2
oprac. : Piotr Kuczyński / WGI Dom Maklerski