Dobre dane makroekonomiczne z USA i Chin
2012-11-12 12:49
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Pomimo tych pozytywnych symptomów obawy o sytuację fiskalną za oceanem mogą ciążyć rynkom.W weekend napłynęły również dobre dane z chińskiej gospodarki. Import wzrósł w październiku o 2,4% w skali roku, natomiast eksport wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy przebijając prognozy rynkowe, co w rezultacie dało nadwyżkę w wysokości 32mld USD. Lepsze dane nie zdołały jednak poprawić klimatu inwestycyjnego na rynkach, gdyż utrzymują się obawy o Grecję. Na dziś zaplanowane jest spotkanie Eurogrupy. W niedzielę grecki parlament zatwierdził projekt budżetu na 2013 rok, jednak decyzja o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Hellady nie zostanie najprawdopodobniej podjęta na dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów strefy euro. W związku z tym rynki będą musiały zaczekać na ostateczny raport Trojki w sprawie tempa wdrażania reform w Grecji, który najpewniej odblokuję wypłatę środków pieniężnych dla tego kraju.
Nie dzieje się najlepiej natomiast w japońskiej gospodarce. Według wstępnych danych tamtejszy PKB spadł w trzecim kwartale o 0,9% w ujęciu kwartalnym oraz o 3,5% w skali roku, co wynika głównie z pogorszenia się koniunktury na rynkach światowych.
Dzisiejsze kalendarium jest ubogie w dane makroekonomiczne. Rynki będą wyczekiwały na kolejne impulsy, które mogłyby stać się symptomem do silniejszego ruchu. Na ten tydzień zaplanowane jest jednak kilka ciekawych publikacji z amerykańskiej gospodarki takich jak sprzedaż detaliczna, inflacja CPI, produkcja przemysłowa czy indeksy aktywności w sektorze przemysłowym. W centrum uwagi będzie z pewnością publikacja notatek z ostatniego posiedzenia FOMC przypadająca na środę. Z Europy poznamy wstępne szacunki PKB za trzeci kwartał oraz inflację CPI i produkcję przemysłową ze strefy euro.
Najważniejsze wiadomości
- US: Ze wstępnych danych wynika, że indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł w listopadzie do 84,9pkt. z 82,6pkt. miesiąc wcześniej.
- US: Ceny eksportu nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym oraz wzrosły o 1,4% w skali roku.
- US: Ceny importu wzrosły o 0,5% w ujęciu miesięcznym oraz o 0,4% w skali roku.
- Chiny: Podaż pieniądza M2 wzrosła w październiku o 14,5% w skali roku.
- Chiny: Import Chin wzrósł w październiku o 2,4% w ujęciu rocznym, natomiast eksport zwiększył się o 11,6% w skali roku.
- Chiny: Chiny zanotowały w październiku 32 mld USD nadwyżki handlowej.
- JPY: Według wstępnych danych PKB w III kwartale spadł o 0,9% w ujęciu miesięcznym oraz o 3,5% w skali roku.
- PL: Zdaniem Elżbiety Chojnej-Duch z RPP spadek dynamiki PKB jest głebszy niż oczekiwano wobec czego wskazane byłyby głębsze obniżki stóp procentowych.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)